Zlatý dukát Národní hrdinové - Karel Hašler proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Karel Hašler proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Závěrečný zlatý dukát České mincovny z cyklu s názvem Národní hrdinové připomíná Karla Hašlera, který za své neskrývané vlastenectví zaplatil životem.

Karel Hašler pocházel z dělnické rodiny a vyučil se rukavičkářem, ale rychle se rozhodl, že svůj život zasvětí kumštu. Jeho umělecký talent byl vskutku všestranný – stal se písničkářem, textařem, skladatelem, spisovatelem, hercem, scenáristou, dramatikem a režisérem. Díky vystupování v pražských kabaretech byl obletovanou hvězdou prvorepublikového šoubyznysu, ale zároveň působil jako charakterní herec Národního divadla. Němému filmu propůjčil svůj umírněný herecký projev bez okázalých gest a ve zvukové éře pro změnu na plátně zpíval. Bylo to právě na filmovém place, kde Karla Hašlera zatklo gestapo. Nacistické okupanty totiž dlouho provokoval politickou satirou a písničkami, ve kterých dával najevo svou lásku k vlasti. Z koncentračního tábora Mauthausen se už pražský písničkář nevrátil. Poté, co mu surový dozorce zmrzačil nohu, nebyl schopen nastoupit do práce, a tak byl za trest přivázán ke stoličce pod ledovou sprchou. Na následky mučení, vyčerpání a neléčených nemocí ve věku dvaašedesáti let zemřel. Jeho písničky ale žijí dodnes…

„Lícové straně dukátu dominuje portrét Karla Hašlera v klobouku, s puntíkatou vázankou. Vlevo od něj je ve volném popisu umístěn text KAREL, PRAHA 1879, na který navazuje text v pravé části HAŠLER, UMUČEN 1941 MAUTHAUSEN, říká akademický sochař Jiří Dostál. „Střed rubové strany vyplňuje část verše s Hašlerovým posledním sdělením – VY ČECHY KRÁSNÉ, TY PRAHO MOJE, BUDETE ŽÍT, JÁ UMÍRÁM. V dolní části se text psaný volnou kurzívou dotýká vyproofovaného obrysu Hradčan nořících se do notového řádku. Kompozice je sevřena čtyřmi »nepříjemnými« segmenty, které připomínají hákový kříž,“ dodává autor dukátu.

Dukát je zasazen do výpravného balení – knížky, která obsahuje pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že kompletní kolekci patnácti dukátů s devatenácti národními hrdiny si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31351-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...