Zlatý dukát Národní hrdinové - Milada Horáková proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Milada Horáková proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Cyklus České mincovny Národní hrdinové představuje svou první ženu. Zlatý dukát vzdává hold Miladě Horákové, která vydechla naposledy před 70 lety.

Popravit ženu, a to z politických důvodů, bývalo již od počátků naší civilizace považováno za něco odpudivého a jednotlivé státní útvary k tomuto trestu sahaly jen ve výjimečných případech, jakým bylo například vyzrazení státního tajemství v době ohrožení země. K takovému násilnému usmrcení ženy na našem území nedošlo v období první republiky, ale ani minimálně sto let předtím za vlády habsburských panovníků. Změnili to až nacisté, kteří během okupace Čech a Moravy zavraždili tisíce žen, přičemž jako záminka sloužil jejich etnický původ nebo odbojářská činnost. Ke stejnému ohavnému činu posléze přistoupili i komunisté, když na šibenici poslali Miladu Horákovou. Její justiční vražda však byla o to odpornější, že tato politička a sociální pracovnice byla odsouzena za provinění, kterých se nikdy nedopustila. Komunistická propaganda ji vykreslila jako hlavní osobnost vykonstruovaného „záškodnického spiknutí“ proti republice. Ba co víc – komunističtí soudci a prokurátoři ji dokonce opakovaně označovali za podporovatelku „kapitalistických vydřiduchů“ a „fašistů“, ačkoliv většinu života zasvětila boji za práva sociálně slabých a žen a za účast v odbojovém hnutí strávila v nacistickém vězení téměř pět let…

Averzní straně dukátu vévodí portrét Milady Horákové inspirovaný fotografií z doby procesu. „Pás, který probíhá vodorovně od kraje ke kraji přes krk, nese nápis MILADA HORÁKOVÁ POPRAVENA 1950. Nad pásem se po pravé straně nachází letopočet narození 1901. V nadpoloviční části je v opisu umístěn text SYMBOL ODPORU PROTI TOTALITĚ, říká akademický sochař Jiří Dostál. „Reverzní strana je zaplněna plochou s rozdrásaným povrchem symbolizujícím ‘prázdno’. Ve stejné oblasti jako na averzní straně je plocha přerušena vodorovným vyproofovaným pásem, který nese úryvek textu z posledního dopisu Milady Horákové před popravou – ZAČÍNÁ SVÍTAT, JDU S HLAVOU VZTYČENOU. Pod pásem je ‘vzhůru nohama’ vyobrazena silueta Pražského hradu, odkud nepřišla milost, ale pokyn k popravě. Dva svislé matné pásy dotýkající se Pražského hradu symbolizují poslední slova Milady Horákové s oprátkou na krku: »Padám, padám…« V horní části, v oblouku připomínajícím řečnický pult, u kterého Milada Horáková stála při procesu, je pak v opisu umístěn text OBĚŤ VYKONSTRUOVANÉHO MONSTRPROCESU, dodává autor dukátu.

Nedílnou součástí emise je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje pojednání z pera odborníka na moderní české dějiny PhDr. Petra Koury, Ph.D. Svou kolekci Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31349-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...