Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2019
  3. Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje …
Zpět

Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje III. stand

Cena (včetně DPH)
8 450 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31475-650
Sběratelská série


Protektorát Čechy a Morava

Třetí zlatý dukát České mincovny z cyklu, který vychází u příležitosti 80. výročí ustanovení protektorátu Čechy a Morava, je věnovaný hrdinům z řad hospodářského odboje.

Německé úspěchy v prvních letech druhé světové války měly celou řadu příčin – nacisté disponovali zkušenými vojevůdci, fanaticky oddanými vojáky, překvapivou strategií i vyspělým průmyslem. Průmyslový potenciál jejich válečné mašinerie citelně posílilo obsazení Československa, které za první republiky patřilo mezi deset nejbohatších a průmyslově nejvyspělejších států světa. Obyvatelé protektorátu se se zneužíváním své vlasti k dobytí světa nehodlali smířit, a tak se řada z nich zapojila do hospodářského odboje. Svou troškou do mlýna mohl přispět každý. Sabotáže způsobovali cvičení agenti ilegálního odboje i obyčejní strojvůdci. Výbušniny se vyráběly z třaskavin, které vynášeli dělníci z muničních továren, i chemikálií, které shromažďovali lékaři. Když nacisté znemožnili dělníkům stávkovat, začali v duchu tajného hesla „PP“ pracovat pomalu. Na venkově docházelo k obcházení regulovaného trhu s potravinami, které se namísto na frontu dostávaly k potřebným… Zmapovat narušování válečné výroby nacistické Třetí říše není ani po osmdesáti letech jednoduché. Aktéři protektorátního hospodářského odboje se totiž snažili svoji činnost zamaskovat a dosáhnout toho, aby vzniklé škody působily jako pouhá nešťastná náhoda.

Autorem dukátu se stal akademický sochař Jan Lukáš. Činnost účastníků hospodářského odboje vyjádřil na averzní straně symbolicky prostřednictvím zadřených ozubených kol, ze kterých vyletují jiskry. Opisy na averzu uvádějí HOSPODÁŘSKÝ ODBOJ, SABOTÁŽE VE VÝROBĚ, 1939–1945. Reverzní strana ražby předkládá mapu protektorátu zastíněnou křídly nacistické orlice. Kompozici reverzu dotvářejí letopočty 1939–1945 a nápis PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA v češtině a němčině.

Dukát je zasazen do speciálního balení v podobě knížky, která obsahuje fotografie a pojednání renomovaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., jehož srdečním tématem je právě protektorát. Kompletní kolekci čtyř dukátů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
31475-650
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
říjen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna