Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje III. stand

Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje III. stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
400 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Protektorát Čechy a Morava

Třetí zlatý dukát České mincovny z cyklu, který vychází u příležitosti 80. výročí ustanovení protektorátu Čechy a Morava, je věnovaný hrdinům z řad hospodářského odboje.

Německé úspěchy v prvních letech druhé světové války měly celou řadu příčin – nacisté disponovali zkušenými vojevůdci, fanaticky oddanými vojáky, překvapivou strategií i vyspělým průmyslem. Průmyslový potenciál jejich válečné mašinerie citelně posílilo obsazení Československa, které za první republiky patřilo mezi deset nejbohatších a průmyslově nejvyspělejších států světa. Obyvatelé protektorátu se se zneužíváním své vlasti k dobytí světa nehodlali smířit, a tak se řada z nich zapojila do hospodářského odboje. Svou troškou do mlýna mohl přispět každý. Sabotáže způsobovali cvičení agenti ilegálního odboje i obyčejní strojvůdci. Výbušniny se vyráběly z třaskavin, které vynášeli dělníci z muničních továren, i chemikálií, které shromažďovali lékaři. Když nacisté znemožnili dělníkům stávkovat, začali v duchu tajného hesla „PP“ pracovat pomalu. Na venkově docházelo k obcházení regulovaného trhu s potravinami, které se namísto na frontu dostávaly k potřebným… Zmapovat narušování válečné výroby nacistické Třetí říše není ani po osmdesáti letech jednoduché. Aktéři protektorátního hospodářského odboje se totiž snažili svoji činnost zamaskovat a dosáhnout toho, aby vzniklé škody působily jako pouhá nešťastná náhoda.

Autorem dukátu se stal akademický sochař Jan Lukáš. Činnost účastníků hospodářského odboje vyjádřil na averzní straně symbolicky prostřednictvím zadřených ozubených kol, ze kterých vyletují jiskry. Opisy na averzu uvádějí HOSPODÁŘSKÝ ODBOJ, SABOTÁŽE VE VÝROBĚ, 1939–1945. Reverzní strana ražby předkládá mapu protektorátu zastíněnou křídly nacistické orlice. Kompozici reverzu dotvářejí letopočty 1939–1945 a nápis PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA v češtině a němčině.

Dukát je zasazen do speciálního balení v podobě knížky, která obsahuje fotografie a pojednání renomovaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., jehož srdečním tématem je právě protektorát. Kompletní kolekci čtyř dukátů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31475-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...