Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje II. stand

Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje II. stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
400 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Protektorát Čechy a Morava

Protinacistický odboj v protektorátu Čechy a Morava měl mnoho podob a některé z nich se objevují ve čtyřdílné sběratelské minisérii České mincovny. První zlatý dukát byl věnován hrdinům z řad politického a ozbrojeného odporu. Druhý připomíná skutky odvážlivců, kteří se nacistům postavili s perem či štětcem v ruce a s písní na rtech.

Do kulturního odboje proti nacistické okupaci se zapojila celá řada českých umělců a způsob jejich boje za svobodu vlasti zahrnoval široké spektrum činností – od psaní básní a vytváření kreseb či karikatur pro ilegální tisk po pomáhání pronásledovaným osobám. Nejvyšší představitelé okupačního režimu si dobře uvědomovali, jaký vliv mají české elity, a to zejména ty kulturní, na smýšlení obyvatel protektorátu. Proto ani odbojáři, jejichž tváře byly známé z filmového plátna a jejichž jména proslavil literární či hudební talent, nebyli v případě dopadení ušetřeni nejvyššího trestu. Mnozí čeští umělci tak skončili na popravištích nebo v koncentračních táborech. O některých z nich se dnes učí ve škole a jejich fotografie lze najít na stránkách učebnic. Jména jiných ale bohužel upadla v zapomnění…

Tři z kulturních osobností, které položily život na oltář lidství a svobody, se objevují na averzní straně dukátu, kterou zpracoval medailér Mgr. Petr Horák. Ústředním motivem averzu je malba z cyklu Oheň, kterou Josef Čapek protestoval proti Mnichovské dohodě. Obraz je doplněn malířovým podpisem. Druhý podpis, podtržený notovou osnovou, patří pražskému písničkáři Karlu Hašlerovi. Třetí podpis, doplněný násadkovým perem, patří Vladislavu Vančurovi, jednomu z nejuznávanějších spisovatelů své doby. Reverzní strana ražby, která je dílem akademického sochaře Jana Lukáše, pak předkládá mapu protektorátu zastíněnou křídly nacistické orlice. Kompozici reverzu dotvářejí letopočty 1939 a 1945 a nápis PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA v češtině a němčině.

Dukát je zasazen do speciálního balení v podobě knížky, která obsahuje dobové fotografie a pojednání uznávaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Kolekci všech čtyř dukátů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31474-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...