Česká Mincovna vydá sady medailí jako poctu Oldřichu Kulhánkovi

21.03.2013

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydá kolekce čtyř zlatých a čtyř stříbrných miniatur jako poctu nedávno zesnulému grafikovi Oldřichu Kulhánkovi. Autor českých bankovek s mincovnou spolupracoval v posledních třech letech na vydání zlatých kilogramových medailí s motivem českých bankovek. Právě tento motiv ponesou i miniatury. Informovala o tom mluvčí mincovny Jana Kratochvílová.

Grafik, malíř a ilustrátor Oldřich Kulhánek zemřel v lednu v 72 letech. Jedním z posledních děl, které stihl dokončit, byl právě grafický podklad pro kilogramovou medaili s motivem Boženy Němcové pro Českou mincovnu. Sady k jeho poctě představí mincovna příští týden právě u příležitosti slavnostní ražby této kilovky. Kulhánkův grafický návrh do podoby medaile převedl stejně jako u tří předchozích medailí Vladimír Oppl.

Kilogramová medaile s motivem pětisetkorunové bankovky a tváří Boženy Němcové se bude razit v nákladu 100 kusů a investoři ji mohou získat za 1,5 milionu korun. Zlatá kilovka má tradičně průměr 85 milimetrů a tloušťku 11 milimetrů. Ke každé dostane investor autorský grafický list, který tentokrát připravila grafička Marina Richterová.

„Grafické listy pro nás vždy připravoval Oldřich Kulhánek. Letos to však již bohužel nestihl, proto jsme oslovili paní Richterovou, která má vynikající reference a jejímž recenzentem diplomové práce byl právě pan Kulhánek," uvedl obchodní ředitel mincovny Tomasz Surdy.

Zatímco kilogramovou medaili si nemůže dovolit každý, sady miniatur budou dostupnější. Čtyři půluncové stříbrné medaile v sadě přijdou na 3800 Kč a razit se budou v nákladu 800 kusů. Zlaté medaile o hmotnosti desetiny troyské unce (31,1 gramu) budou za 22.000 korun a mincovna jich vydá 500.

Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/ceska-mincovna-vyda-sady-medaili-jako-poctu-oldrichu-kulhankovi-20130319.html

Česká mincovna
Loading...