Česká mincovna zahájila ražbu mincí s portréty zlatých olympioniček

28. 3. 2014

V pátek 28. března v 10 hodin dopoledne se v České mincovně konala slavnostní ražba zlatých a stříbrných mincí s portréty českých zlatých medailistek z olympijských her v Soči Martiny Sáblíkové a Evy Samkové. Ražby se zúčastnily obě české reprezentantky. Eva Samková pro své zranění kotníku pouze pomocí audiovizuálního přenosu. Ražbu první zlaté mince za ní vzal trenér Jakub Flejšar.

Pamětní mince vznikly v rekordním čase pěti týdnů od konce olympijských her. „Přitom jen příprava samotných výtvarných podkladů v podobě sádrových modelů běžně zabere více než měsíc. Mince teď přímo z lisů poputují na naše prodejny, kde si je budou moci zájemci od pondělí zakoupit,“ uvedl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem i trenér Evy Samkové Jakub Flejšar získali tu čest vyrazit první pamětní mince. Zařadili se tak do vybrané společnosti osobností, kterým se dostalo stejné pocty. Jsou mezi nimi namátkou dvojnásobná vítězka olympijských her Barbora Špotáková, za zesnulého Václava Havla jeho žena Dagmar nebo zlatý slavík Karel Gott.

„Mám opět slzy na krajíčku. Dnešní ražba mi opět připomněla ty krásné chvíle, když Martina projížděla cílovou páskou a následně si odnášela zlatou olympijskou medaili. Tyto okamžiky jsou pro nás největším zadostiučiněním po letech, kdy nás mnozí od rychlobruslení jako neznámého sportu zrazovali,“ komentoval slavnostní chvíle při ražbě prvních mincí s portrétem své svěřenkyně Petr Novák.

„Navrhovat medaile a mince žijících lidí je vždy výjimečná a zavazující práce. Zatímco historické osobnosti se na vás nemohou zlobit, pokud jejich ztvárnění nebude do detailu přesné, žijící slavní už to mohou vnímat úplně jinak. Jsou navíc v živé paměti celé veřejnosti, proto je pro medailéra jejich věrné zachycení o to náročnější,“ vysvětloval úskalí tvorby mincí našich úspěšných olympioniček autor akademický sochař Jiří Dostál.

Pamětní mince vydá Česká mincovna v trojím provedení. Nejdostupnější stříbrné desetigramové budou k dostání v nákladu 2 014 kusů za 590 Kč. Hodnotnější šestnáctigramové stříbrné mají náklad stanovený na 500 kusů a k dostání budou za 1 250 Kč. Nejvzácnějších zlatých čtvrtuncových vyjde jen 200 kusů a mincovna je nabídne za 9 950 Kč.

Česká mincovna
Loading...