Česká mincovna zářila na Jizerské 50 nejen zlatem

17.02.2023

Česká mincovna je významným partnerem všech závodů ČEZ Jizerská 50 již několik let. Letos, v roce 30. výročí nejen samostatné České republiky a české koruny, ale i České mincovny, si vedle tradičního sponzorství v podobě medailí pro každého účastníka a ve stříbře pro vítěze připravila i speciální zlatou prémii na 30. kilometru hlavního závodu. „Prémii jsme prvním třem závodníkům a závodnicím předávali ve zlatě, konkrétně půjde o zlaté investiční mince Český lev,“ popisuje Klimentová s tím, že to nebyla jediná novinka.

Ve stánku České mincovny s hravými aktivitami na stadionu v Bedřichově se lidé také mohli prostřednictvím filmové smyčky podívat, jak se razí české peníze. První mincí, kterou v Jablonci v roce 1993 vyrobili, byl padesátihaléř. Tento hliníkový peníz nakonec pozbyl platnosti a upadl v zapomnění. „Ale na hliníkové české peníze jsme mysleli právě v souvislosti s Jizerskou padesátkou. Kdo je měl doma ještě uložené v kasičce, mohl je směnit v našem stánku v Bedřichově,“ vybízí Klimentová.

Česká mincovna se ale neztratila ani na trasách J50, kam vyjeli nejen sami zaměstnanci na 30 ale i 50, ale i naši hosté. Nejobsazenější byla páteční firemní štafeta. „Postavili jsme tři týmy.“ Českou mincovnu reprezentovala ženská štafeta ve významném složení. Jejími členkami byly Květa Jeriová-Pecková, Dagmar Hromádková, Gabriela Soukalová a Blanka Paulů. Čtveřice lyžařek, které mají na kontě olympijské stříbro ze Sarajeva v roce 1984. V takto kompletním složení sešly na startu od olympiády poprvé. V kategorii „ryze ženská štafeta“ v Bedřichově zvítězily.

Na bedně ale mincovna stála ještě jednou se štafetou ČM Junior. Tři jablonečtí junioři s trenérkou Klárou Moravcovou z domácího SKI klubu Jablonec pro Českou mincovnu vybojovali v konkurenci dospělých profesionálních sportovců stříbrnou příčku. „O těch klucích určitě ještě uslyšíme z mezinárodních závodů. Moc jim fandíme,“ dodala Klimentová.

Česká mincovna
Loading...