Medaile pro finalisty Ceny Michala Velíška

09.11.2017

Česká mincovna se stala hlavním partnerem projektu Cena Michala Velíška, kterou vyhlašuje Nadace ADRA a TV Nova pravidelně už od roku 2006. Cenu každoročně získávají za odvahu a statečnost lidé, kteří bez ohledu na následky pro ně samotné zachránili někomu zdraví či život. Nově budou finalistům tohoto veřejně uznávaného ocenění udělovány za jejich hrdinské činy stříbrné medaile z dílny jablonecké České mincovny.

„Vážíme si spolupráce s Nadací ADRA na tomto významném projektu a možnosti ocenit tyto obyčejné lidi, které nenutí k pomoci ostatním jejich povolání, ale velké srdce a odvaha k záchraně lidského života i za cenu ohrožení toho svého. Tito lidé si opravdu zaslouží velký obdiv a ocenění finalistů stříbrnou medailí je jen malým poděkováním, že nebyli v klíčový okamžik lhostejní,“ uvádí člen představenstva České mincovny Aleš Brix.

Autorem stříbrných medailí je nadějný designér a programátor Ladislav Vraný. Na jejich tvorbě se ryteckými úpravami podílel také zkušený rytec Lubomír Lietava. Na jedné straně vyobrazují hlavní cenu skleněného anděla, druhá strana je pak věnována zakladateli ocenění – Nadaci ADRA. Jsou v provedení PROOF o hmotnost 20 gramů a průměru 37 mm.

Pamětní medaile jsou, stejně jako mince, kulaté. Jejich tvar tak symbolizuje nekonečno a prastaré koncepty spojené s lidským hrdinstvím. Medaile jsou vyraženy ze stříbra, drahého kovu, který si lidstvo odpradávna spojuje s nezpochybnitelnou hodnotou. A protože ryzí charakter lze ocenit jedině ryzím kovem, jejich ryzost je maximální a to 999/1000.

Cena Michala Velíška je udělována pravidelně od roku 2006. Michal Velíšek, po kterém je ocenění nazváno, byl zavražděn 13. 9. 2005 na pražském Karlově náměstí poté, co se zastal napadené ženy. Následně byl 28. října 2005 vyznamenán medailí Za hrdinství in memoriam. Bezprostředně po jeho smrti Nadace ADRA iniciovala vyhlašování Ceny Michala Velíška. V říjnu 2006 zorganizovala pod záštitou primátora hl. města Prahy v Senátu Parlamentu ČR slavnostní vyhlášení nositele 1. ročníku této ceny.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.adra.cz.

 

Česká mincovna
Loading...