Navrátilová s Kodešem mají své wimbledonské mince

14.02.2018

Jablonecká Česká mincovna dnes vydala první zlaté a stříbrné mince z nové sběratelské série České tenisové legendy věnované našim wimbledonským vítězům. Sportovní triumfy každého z nich připomene pět zlatých a stříbrných mincí.

Myšlenka série pamětních mincí, které by vzdávaly hold našim největším tenisovým hvězdám, vznikla v roce 2017, kdy uplynulo 140 let od prvního sportovního klání v anglickém Wimbledonu. Českou mincovnu s tímto nápadem oslovil wimbledonský vítěz z roku 1973 Jan Kodeš.

„Už deset let sbírám tenisové známky a sbírám i stříbrné mince. A když jsem viděl, že Česká mincovna zhotovila mince i některým jiným sportovcům, říkal jsem si, proč ne tenistům. Je třeba využívat možnosti, prezentovat úspěšné lidi a ukazovat vzory mladé generaci,“ popisuje Kodeš. Ten se také objevuje spolu s Martinou Navrátilovou na úvodních mincích ze série.

Martina Navrátilová a Jan Kodeš

"Být na minci je něco mimořádného. Vůbec by mě nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. Je úžasné, že pan Kodeš s nápadem přišel, a já jsem moc ráda, že se teď naše mince vydávají společně,“ dodala Martina Navrátilová. Celkem Česká mincovna v tenisové sérii představí pětici wimbledonských vítězů. Po Martině Navrátilové a Janu Kodešovi se na mincích objeví Jana Novotná, Jaroslav Drobný nebo Petra Kvitová.

Autorem mincí je zkušený medailér a sochař MgA. Martin Dašek. Na každé minci je zobrazen portrét s významnými tenisovými úspěchy v životě tenisových legend. Druhá strana nese atributy zahraničního emitenta České mincovny s nominální hodnotu mince. Kompozici pak uzavírá nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS“.

Cena zlatých čtvrtuncových mincí je stanovena lehce pod dvanáctitisícovou hranici a byly emitovány v počtu 200 ks. Stříbrné mince o váze 29 gramů jsou k dispozici v nákladu 500 ks každá za 1 500 Kč. Pětidílnou sérii lze ukládat do sběratelské dřevěné etue, která je doplněna speciální fotopřílohou.

Česká mincovna
Loading...