Objevte poklady starých civilizací

20.02.2023

Objevte poklady starých civilizací

Produkty České mincovny jsou obvykle uloženy do ochranných kapslí, ale tentokrát jsme udělali výjimku. Protože naše nejnovější mince vynikají vysokým reliéfem, chceme Vám dát příležitost si na něj sáhnout! Hluboká ražba je tak vedle patiny opatřena ještě speciálním ochranným filmem, který se postará o to, aby neztratila svůj lesk…

Ľudmila Cvengrošová je přední slovenskou sochařkou, ale také vášnivou cestovatelkou, která navštívila památná místa po celém světě. Svou lásku k umění, cestování a všem lidským kulturám zhmotnila do podoby stříbrných mincí. V reliéfu první pamětní emise z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevují hned tři pamětihodnosti: dechberoucí jordánské skalní město Petra, posvátný keltský kotlík z dánského Gundestrupu a dokonalá soška letícího koně z čínské provincie Kan-su.

Pro milovníky archeologie

Slovenská umělkyně, jež nachází inspiraci ve vitrínách muzeí i v rozhovorech s archeology, navštívila naši bratislavskou prodejnu, kde svou novou sérii představila veřejnosti. Letos se na jejích mincích objeví tyto motivy:

  • Poklady starých civilizací I. – Skalní město Petra / Keltský kotlík z Gundestrupu / Soška letícího koně z Kan-su
  • Poklady starých civilizací II. – Megalitický komplex Stonehenge / Soška Myslitele z Cernavody
  • Poklady starých civilizací III. – Pyramidy v Gíze / Socha sedícího písaře ze Sakkáry
  • Poklady starých civilizací IV. – Býčí rhyton / Hadí bohyně / Lví brána / Agamemnónova maska

„Cestujte a pozerajte sa nielen na sopky, jazerá a vodopády. Mňa totiž viac ako prírodné krásy zaujímajú ľudia a ich diela – výtvory, ktoré dokáže urobiť ľudská ruka. Ľudskú prácu som si vždy vážila,“ říká Ľudmila Cvengrošová. O schopnostech a věhlasu akademické sochařky svědčí skutečnost, že pamětní medaili, kterou vytvořila pro Jana Pavla II., si sám papež vybral do svého osobního archivu.

Česká mincovna
Loading...