OD TOLARU K DOLARU

29.04.2021

OD TOLARU K DOLARU ANEB 500 LET TVRDÉ MĚNY

Svět vděčí Čechům za mnohé výdobytky, vynálezy a objevy, které nezřídka považujeme za samozřejmost. Hromosvod, lodní šroub, krevní skupiny, genetika, kontaktní čočky, kostkový cukr či slovo robot – to vše je dílem našich důmyslných krajanů. Je ale málo známým faktem, že jsme světu dali také jeho nejznámější a nejuznávanější měnu. Která to je? Přece dolar! Někde v Texasu nejspíš nikdo netuší, že kořeny jejich proslulého platidla sahají do horského městečka v malé zemi v srdci Evropy. Právě proto stojí za to, abychom si zapomenuté české dědictví, jehož historie se začala psát před pěti sty lety, připomněli.

Ve spolupráci se zpravodajským kanálem CNN Prima NEWS jsme připravili populárně naučný seriál o tom, jak se z jáchymovských tolarů staly americké dolary. Na začátku každého z následujících článků najdete video, které vám představí kousek neuvěřitelné historické mozaiky:

01) PODIVUHODNÉ ČESKÉ DĚDICTVÍ

02) PO STOPÁCH ČESKÉHO MINCOVNICTVÍ

03) POKLAD V KRUŠNÝCH HORÁCH

04) PODNIKAVÝ ROD ŠLIKŮ

05) ČACHRY S ČESKÝM STŘÍBREM

06) ZROZENÍ JÁCHYMOVSKÉHO TOLARU

07) NOVÝ SVĚTOVÝ STANDARD

08) ZROZENÍ AMERICKÉHO DOLARU

09) ZAPOMENUTÝ RODOKMEN

10) KRUH SE UZAVÍRÁ

Na přípravě projektu se podíleli také renomovaní odborníci z České numismatické společnosti a České národní banky, kteří si posvítili na historii mincovnictví od antiky po současnost.

Pohodlně se usaďte – přejeme vám příjemnou zábavu. A nepřehlédněte soutěž o zlato a stříbro!

Česká mincovna
Loading...