Rušení rezervací ČNB

21.09.2022

Řada sběratelů pamětních mincí České národní banky od nás v těchto dnech obdržela následující e-mail:
___________________________________________________________________________________________________________

Vážený zákazníku,

je nám líto, ale jsme nuceni stornovat Vaši rezervaci pamětní mince České národní banky.

Minci jsme pro Vás objednali, ale objednávka byla ze strany ČNB pokrácena a potřebné množství pro naše zákazníky nedostaneme.

Tato situace nás velice mrzí, ale nejsme ji schopni ovlivnit nebo změnit.

Děkujeme za pochopení.

Tým České mincovny
___________________________________________________________________________________________________________

Chápeme, že jsou tito zákazníci nespokojení. Proto nám dovolte blíže vysvětlit situaci:

Česká mincovna sice je výhradním výrobcem českých pamětních mincí, ale v žádném případě není jejich výhradním prodejcem. Poté, co Česká mincovna mince vyrazí, předá všechny kusy České národní bance, která si jejich výrobu objednala. Tyto mince pak Česká národní banka přidělí smluvním prodejcům z celé republiky. Takových prodejců jsou desítky a Česká mincovna je jenom jedním z nich.

Všichni prodejci mají při nákupu mincí České národní banky stejné podmínky a Česká mincovna není výjimkou. Dostaneme jenom tolik mincí, kolik nám Česká národní banka přidělí.

Žádné velkoodběratele, kterým bychom prodávali desítky či stovky kusů mincí, nemáme. „Překupníci“, které řada nespokojených sběratelů používá jako mantru, mince s největší pravděpodobností zakoupili přímo od České národní banky. V takovém případě jde o samostatné obchodníky, kteří v tomto ohledu s Českou mincovnou nemají nic společného.

Počet smluvních prodejců České národní banky v posledních měsících významně narostl a do budoucna nejspíš ještě významněji naroste. V rámci pravidel České národní banky se limitované množství mincí, které je rozdělované mezi jednotlivé prodejce, proporcionálně snižuje.

To, na kterého zákazníka České mincovny se mince České národní banky dostane, vybírá nestranný počítačový algoritmus, který čerpá informace z naší digitální databáze. U každého jednotlivého zájemce o minci se posuzuje řada parametrů – například nákupní historie. Detaily tohoto systému jsou čistě interní, a proto je neplánujeme zveřejňovat. Rozhodně však neplatí, že bychom někoho individuálně zvýhodňovali – zvláštní zacházení nemají ani zaměstnanci České mincovny.

Z nezávazné rezervace u České mincovny se stává objednávka až v okamžiku, kdy zákazníkovi potvrdíme, že se na něj mince dostane. Rezervace slouží primárně k tomu, abychom emitentovi mincí tlumočili zájem sběratelů. České národní bance předáme informaci o množství rezervací a ta k němu pak přihlédne při stanovení emisního nákladu. Je však potřeba zdůraznit, že i když zájemců o mince neustále přibývá, emisní náklad má své limity stanovené Českou národní bankou na počátku emisního období.

Stojí za zmínku, že k posuzování nároku zájemců jsme byli nuceni přistoupit až v posledních dvou letech, kdy se trh s mincemi a bankovkami podstatně změnil. Věříme, že emitent, obchodníci i sběratelé se této změně přizpůsobí – nebo ještě lépe – že dojde k další změně ku prospěchu a spokojenosti všech zúčastněných.

Aktuální převis poptávky nad nabídkou mincí je extrémní. Podobně výrazné je i snížení počtu mincí, které od České národní banky obdržíme pro naše zákazníky. Například stříbrná mince s motivem automobilu Tatra se dostane jen na minimální množství zájemců. Vzhledem k tomu, že počet, který jsme chtěli odebrat, nám byl snížen o 86 %, se mince nedostane ani na zákazníky s nákupní historií, která se jeví jako bohatá a dlouhá.

S Českou národní bankou jsme v pravidelném kontaktu a komunikujeme s ní vaše postřehy i naše podněty k vzniklému stavu. Všemi silami se snažíme najít řešení této politováníhodné situace.

Je nám nesmírně líto, že po letech výborné spolupráce nejsme schopni zajistit všem našim zákazníkům poptávané kousky do jejich portfolia a věříme, že se jedná o stav dočasný, který budeme schopni vyřešit.

Vám všem – našim zákazníkům, sběratelům a investorům – děkujeme za vstřícnost, pochopení a podporu v této nelehké situaci.

Váš Tým České mincovny

Oficiální vyjádření České národní banky ke krácení a rušení objednávek pamětních mincí a bankovek naleznete zde.

Česká mincovna
Loading...