Skvrny na mincích Mikulov

02.03.2023

V roce 2022 si u nás sběratelé a investoři mohli zakoupit zlaté mince České národní banky s nominální hodnotou 5000 Kč věnované městské památkové rezervaci Mikulov.

Možná již víte, že řada majitelů na těchto mincích (v provedení standard i proof) objevila nevzhledné červené skvrny. Pokud jste si u nás mince s Mikulovem zakoupili, žádáme vás, abyste si je pečlivě prohlédli.

V případě, že odhalíte skvrny, navštivte jednu z poboček České mincovny v Praze, Brně, Jablonci nad Nisou či Bratislavě. Naši kolegové od vás mince převezmou (každá musí být zabalena v původní kapsli a etuji, ale certifikát si nechte u sebe) a zajistí jejich výměnu za bezvadné kusy.

Pozor – výměnu jsme schopni provést pouze v případě, že nám kazové mince odevzdáte do 15. dubna 2023.

 

Co je to „zlatá rez“?

Ryzí zlato nekoroduje. Jak je tedy možné, že se na něm objevují skvrny?

Výrobce střížků – čili polotovarů, ze kterých v České mincovně razíme mince – používá své nástroje k práci s celou řadou materiálů. Vedle zlata je to například stříbro. Proto je možné, že na zlatý plech při válcování přilne stopové množství stříbra, které se pak mění na červený sulfid stříbrný.

Pochybení našeho dodavatele nás velmi mrzí. Ujišťujeme vás, že naši technologové dělají vše pro to, aby se tato nepříjemná situace neopakovala…

Děkujeme za pochopení.

Tým České mincovny

Česká mincovna
Loading...