Soutěž Karla Hubáčka zná své vítěze

27.05.2021

Odborná porota i veřejnost letos opět vybíraly z přihlášených stavebních počinů Libereckého kraje v tradiční Soutěži Karla Hubáčka originální architektonické projekty. Absolutním vítězem se stala stavba DOK Nordbeans, a to pro své kvalitní architektonické řešení brownfieldu. Záštitu nad soutěží, dříve známou jako Stavba roku, převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta a krajský radní Jiří Ulvr. Česká mincovna byla po třetí partnerem celé akce.

 

Pozornost odborné i laické poroty se tentokrát upřela ke stavbám pro veřejnost. Zatímco lidé se v hlasování zaměřili především na společenský význam projektu, odborná porota posuzovala architektonická kritéria. Přidanou hodnotou absolutního vítěze, kavárny a pražírny DOK Nordbeans, bylo využití chátrajícího objektu. S veřejností se odborníci shodli na ocenění pro nový pavilon Mateřské školky v Mníšku. Cenu poroty si odnesla Kotelna na biomasu Andělská hora jako zvláštní ocenění za záchranu architektonického dědictví.

Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. Od České mincovny jednotliví vítězové obdrželi také stříbrného apoštola Šimona Kananejského, který je mimo jiné i patronem všech zedníků.

Sadou stříbrných mincí s motivem baziliky sv. Petra ve Vatikánu pak Česká mincovna obdarovala absolutního vítěze soutěže. „Partnerem jsme již třetím rokem a jsem nesmírně ráda, že se vždy v našem emisním plánu najde hodnotný dárek vztahující se k architektuře. Ať jím byla sada Katedrála Notre Dame či Chrám sv. Víta, vždy bude trvalou připomínkou nejlepšímu,“ poznamenala mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

Svého favorita měl také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Nejvíce ho zaujala přístavba ve tvaru skleněného broušeného krystalu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. „Těší mě, že se Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou může pyšnit největší veřejnou sbírkou vánočních ozdob na světě. Cenu hejtmana v Soutěži Karla Hubáčka jsem se rozhodl udělit právě jemu, a to za komplexní a novátorské řešení přístavby budovy a přilehlého parku. Chtěl bych autorům poděkovat za odvážnou a úspěšnou propagaci sklářské tematiky prostřednictvím originálního architektonického řešení. Přístavba ve tvaru skleněného broušeného drahokamu navíc elegantně odkazuje na sklářskou a bižuterní tradici města,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Vítězství smělého projektu DOK Nordbeans je dalším důkazem, že v našem kraji se kvalitní architektuře daří. V minulosti tento fakt potvrdilo například vítězství rekonstrukce a dostavby sídla firmy LASVIT v Novém Boru či první místo novátorsky pojaté školky ve Vratislavicích nad Nisou. Jsem rád, že i přes komplikovanou situaci ohledně koronavirové pandemie se i tento rok sešlo úctyhodné množství přihlášených staveb. Porota měla při svém výběru skutečně nelehkou práci,“ dodal Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Letos se přihlásilo celkem 29 projektů.

Hlavní cena – CENA KARLA HUBÁČKA (absolutní vítěz) - DOK Nordbeans
https://stavbaroku.lk/projekt/dok-nordbeans/realizovane-stavby

Cena hejtmana - Přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
https://stavbaroku.lk/projekt/pristavba-budovy-muzea-skla-a-bizuterie-v-jablonci-nad-nisou/realizovane-stavby

Stavby pro bydlení - Špejchar – rekonstrukce a přestavba na bydlení
https://stavbaroku.lk/projekt/spejchar-rekonstrukce-a-prestavba-na-bydleni/realizovane-stavby

Stavby pro veřejnost - Vyhlídka Špička
https://stavbaroku.lk/projekt/vyhlidka-spicka/realizovane-stavby

Cena veřejnosti - Pavilon mateřské školy v Mníšku se zavěšenými didaktickými prvky
https://stavbaroku.lk/projekt/pavilon-ms-v-mnisku-se-zavesenymi-didaktickymi-prvky/realizovane-stavby

Cena poroty - Kotelna na biomasu Andělská hora
https://stavbaroku.lk/projekt/kotelna-na-biomasu-andelska-hora/realizovane-stavby

Česká mincovna
Loading...