Veterán Raf opět ve Spitfiru nad Londýnem

20.07.2016

Jeden z posledních žijících československých letců, kteří za druhé světové války sloužili v Britském královském letectvu, stíhací pilot brigádní generál Emil Boček, na londýnském letišti Biggin Hill po dlouhé době opět usedne do legendární stíhačky Supermarine Spitfire. Sen mu plní Česká mincovna a její partneři. Mincovna na podzim vydává sadu zlatých a stříbrných mincí s letadly, se kterými stateční čechoslováci pomáhali porazit nacistické Německo.

Důvod je jednoduchý: brigádní generál Emil Boček veřejně vyslovil přání, že by se chtěl znovu proletět. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 létal na milovaných Spitfirech ve Velké Británii a účastnil se bojů. Jeho současný věk – 93 let – není žádnou překážkou k tomu, aby za knipl svého oblíbeného stroje sednul opět.

„A to já bych si teda s tím Spitfirem zalétal! Létat nahoře, to není problém. Ale odstartovat a přistát s tím napoprvé není možné. To musí mít člověk průpravu na nějaké podobné mašině,“ uvedl loni na podzim Emil Boček pro Idnes.cz.

Přání budiž splněno

Řekl to během slavnostní emise mincí, které Česká mincovna vydala k 75. výročí vzniku většiny československých perutí RAF. V Jablonci nad Nisou jeho přání vzali vážně a věci se daly do pohybu.

„Spitfire a další tři letouny, se kterými čechoslováci za války létali, vyrazíme v září na zlatých a stříbrných mincích. Znovu připomeneme příběhy hrdinů, kteří se postavili hrozbě nacismu a zvítězili. Muži, jako Emil Boček, jsou pro nás žijícími legendami. Proto jsme se rozhodli v rámci našich aktivit splnit jeho přání a umožnit mu společně s dalšími partnery opět vzlétnout,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Patronát Vzdušných sil AČR

Spolu s Českou mincovnou generála Bočka ve splnění jeho přání podporuje Armáda České republiky, která ve čtvrtek z Prahy na letiště Biggin Hill v Londýně vypravuje speciál CASA. Tam si v historickém hangáru připomene časy druhé světové války, absolvuje řádnou předletovou přípravu a ve dvoumístném Spitfitu naroluje na dráhu a vzlétne.

Velitel Vzdušných sil AČR, generál Libor Štefánik nad akcí převzal oficiální záštitu a u Bočkova letu bude osobně přítomen.

Kardinál Dominik Duka na letišti Biggin Hill bude ve vojenské kapli sv. Jiří sloužit mši, při které věnuje kopii Pražského Jezulátka.

Celou jedinečnou událost podporují partneřiCzech Spitfire club, Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška, Křižovníci s červeným srdcem – Cyriaci, Letecký klub generála Janouška včetně podpory Ministerstva obrany.

Česká mincovna ve speciální sadě razí mince s vyobrazením čtyř letadel:

Supermarine Spitfire
Hawker Hurricane
Vickers Wellington
Consolidated Liberator
Česká mincovna
Loading...