Vladimír Remek v České mincovně

14.06.2023

Sběratelská série Mléčná dráha, která volně navazuje na úspěšný cyklus Sluneční soustava, představuje krásy naší galaxie i odvážné dobyvatele kosmu. Pátou z dvanácti mincí jsme věnovali prvnímu Čechoslovákovi ve vesmíru.

Dne 2. března 1978 se vojenský pilot Vladimír Remek na palubě lodi Sojuz 28 vydal na cestu k orbitální stanici Saljut 6. V tom okamžiku si připsal řadu historických prvenství. Stal se nejen prvním československým a prvním evropským kosmonautem, ale také prvním vesmírným cestovatelem z jiné země než Sovětského svazu a Spojených států amerických. Spolu s Rusem Alexejem Gubarevem tvořil první mezinárodní posádku v dějinách kosmických letů. Do kosmu se podíval jako 87. člověk v pořadí – mezi jeho předchůdci bylo 43 sovětských kosmonautů a 43 amerických astronautů. Posádka vesmírné stanice ho přivítala podle starého slovanského zvyku – chlebem a solí. Vedle pomoci s každodenním provozem habitatu na něj čekala řada vědeckých úkolů, které připravili českoslovenští vědci, ale také přímý přenos vysílaný Československou televizí. Z vesmíru se Vladimír Remek vrátil po 7 dnech, 22 hodinách a 18 minutách. Dodnes zůstal naším jediným krajanem, který opustil rodnou planetu…

Své zážitky od té doby popsal nesčetněkrát – stále o nich vypráví s velkým zápalem a s takovým množstvím detailů, jako by to bylo včera, kdy se vrátil ze své triumfální cesty. Přesvědčili se o tom účastníci autogramiády, která proběhla 13. června 2023 v pražské prodejně České mincovny v Havelské ulici.

Zájem byl obrovský – prodejna praskala ve švech, ale kosmonaut prokázal ohromnou výdrž. Neúnavně rozdával autogramy, vzpomínal, pózoval fotografům a poskytoval rozhovory novinářům. Obdivovatelé si od Vladimíra Remka nechali podepsat ledasco – certifikáty či krabičky s pamětními mincemi, které rázem vzrostly na ceně, sběratelská alba, ale také fotografie, lahve vína či repliky uniforem.

Nebyla to první vesmírná akce České mincovny. V roce 2008 se Vladimír Remek objevil na pamětních medailích a v roce 2019 se stal patronem cyklu Sluneční soustava. Sbírku mincí sice kosmonaut nemá, ale ke sběratelství má blízko. Může za to suvenýr, který si přivezl z kosmu. „Jako součást výbavy jsme dostali hodinky, které jsme si mohli nechat. Byl to mechanický chronometr, původně letecké hodinky. Dodnes je mám uložené v bankovním trezoru a svým způsobem to byl začátek toho, že jsem hodinky začal sbírat,“ svěřil se Vladimír Remek.

Krátce po vydání sběratelé vykoupili větší polovinu limitovaného nákladu mince. Stejné oblibě se těší i další emise z cyklu Mléčná dráha.

Není bez zajímavosti, že starší mince s motivy sluneční soustavy, které jsou dnes beznadějně vyprodané, lze na sekundárním trhu sehnat i za dvojnásobek původní ceny.

Česká mincovna
Loading...