Vybroušený lesk sportu

01.10.2023

Mezinárodní festival sportovních filmů Sportfilm se koná v severočeském Liberci už po šestadvacáté a stále nepřestává hledat zajímavé a neokoukané náměty.

Tentokrát v rámci doprovodného programu představuje reprezentativní výběr mincí a medailí, které jsou věnovány význačným českým sportovcům. Součástí výstavy jsou i fotografie, které tyto osobnosti zachycují při návštěvě v jabloneckém sídle České mincovny.

„Unikátním exponátem je nová skleněná trofej Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské, kterou navrhl designér Maxim Velčovský,“ prozradila ředitelka festivalu Renata Balašová. Jedná se o téměř desetikilogramový masivní kámen z broušeného optického skla, který symbolizuje životní osudy Věry Čáslavské. Charakter této legendární gymnastky se totiž nenechal zlomit tlakem a útiskem komunistického režimu, nýbrž byl jako diamant zformován do krásy, čistoty a pevnosti. V nitru trofeje, která je dílem sklářské společnosti Lasvit, je zatavena unikátní mince s podobiznou Věry Čáslavské, která pro tento účel vznikla v České mincovně.

Česká mincovna
Loading...