Zlatá medaile připomíná 200 let od založení Národního muzea

11.10.2018

Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. Emise je doplněna stříbrnými dvousetkorunovými mincemi, jejichž emitentem je ČNB a oba umělecké návrhy i ražbu zajistila Česká mincovna.

Zlatá medaile připomíná 200 let od založení  Národního muzea

Novorenesanční budova Národního muzea není jenom dominantou Václavského náměstí, ale jistě patří mezi neodmyslitelné symboly hlavního města. „Za prvotní myšlenku zřízení Národního muzea vděčíme české šlechtě, která také přispěla velkou měrou soukromými sbírkami. Tato nejvýznamnější česká muzejní instituce nashromáždila milióny artefaktů po dobu své existence z rozmanitého spektra oborů, včetně numismatiky, proto si zaslouží speciální emisi ve zlatě a stříbře,“ vysvětluje Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem výtvarného návrhu zlaté medaile je MgA. Jakub Orava, který v soutěži České národní banky obsadil 2. místo za dokonalé zobrazení historické budovy a dominantní ztvárnění českého lva. Kompozici medaile pak dotváří ještě výčet expozic spravovaných Národním muzeem.

Zlatá půluncová medaile váží 15,56 g a její průměr je 28 mm, můžete si ji zakoupit v provedení proof za 23 950 Kč. Česká mincovna, která je emitentem, razí medaili v limitovaném nákladu 99 ks. Každá medaile je ručně číslována na hraně a je doplněna certifikátem pravosti a příběhem založení Národního muzea a je uložena do kožené vínové etue.

Vítězný návrh stříbrné mince pochází z dílny zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka. Na averzní straně zobrazuje dvě pomyslné vitríny s kostrou plejtváka myšoka, zkamenělinu trilobita, kamennou plastiku hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár přemyslovského knížete Boleslava II. a dva vyhynulé živočichy – vakovlka a velescinka kapverdského. Reverzní strana zachycuje historickou a novou budovu Národního muzea.

Třináctigramová stříbrná mince o průměru 31 mm je k zakoupení v modré plastové etui za 565 Kč nebo varianta v kapsli za 465 Kč. Jejím emitentem je Česká národní banka a její nominální hodnota je 200 Kč.

Národní muzeum je nejvýznamnější česká muzejní instituce, která byla založena v roce 1818 slavnostní provoláním jako „Vlastenecké muzeum“. Sbírky Národního muzea najdeme v řadě budov v Praze i po celé České republice. Novorenesanční budova Národního muzea v horní části Václavského náměstí byla dokončena podle projektu Josefa Schulze v roce 1891. Faktickým zakladatelem Národního muzea byl hrabě Kašpar Maria ze Šternberka, paleontolog světového významu, který muzeu věnoval své rozsáhlé sbírky. Na jeho vznik se velkou měrou podílela česká šlechta a akademická veřejnost. K rozvoji muzea přispěli také: František Palacký, Pavol Jozef Šafárik, Emil Holub, Vojta Náprstek, Joachim Barrande nebo matematik Bernard Bolzano. 
 

Česká mincovna
Loading...