Zlaté tenistky z Tokia

12. 4. 2022

Po čtyřech mužích, kteří na letních olympijských a paralympijských hrách v Tokiu získali zlaté medaile, se na pamětních mincích České mincovny objevují dvě ženy – sehrané deblistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, které ze země vycházejícího slunce přivezly úplně první české tenisové zlato.

Obě tenistky navštívily sídlo České mincovny v Jablonci nad Nisou, aby si své mince osobně vyrazily.

„Je to výjimečný zážitek vyrazit samu sebe na minci. Reliéf zachycuje moment, kdy jsme se domlouvaly při hře, což byl jeden z klíčů k našemu vítězství na olympiádě,“ svěřila se Barbora Krejčíková.

„Je to čest a jsem nadšená, že tady můžu být. Mince je krásná a detaily na ní jsou neuvěřitelné – zrovna jsem obdivovala, že tam mám i sponku ve vlasech. Už se nemůžu dočkat, až si nějakou koupím,“ dodala Kateřina Siniaková.

Děkujeme za návštěvu – bylo nám ctí!

 

České tenisové legendy

Není bez zajímavosti, že na mincích České mincovny se v předchozích letech objevila celá řada tenisových legend – konkrétně wimbledonští vítězové Petra Kvitová, Jana Novotná, Martina Navrátilová, Jan Kodeš a Jaroslav Drobný.

„Je třeba využívat možností a prezentovat úspěšné lidi pro mladou generaci, aby měli vzory. Měli by si říkat, že chtějí být jako Navrátilová. Mladí kluci ani nevědí, kdo byl Lendl. To je šílený,“ posteskl si iniciátor a propagátor myšlenky tenisových mincí Jan Kodeš.

„Myslela jsem si, že jde o legraci. Na minci se většinou objevují královny nebo prezidentové. Člověk možná sní, že bude na známce, ale být na minci, to je něco mimořádného,“ pochvalovala si Martina Navrátilová.

„Necítím se jako legenda. U dalších čtyř osobností z této série je to jasné, ale ke mně to slovo moc nepasuje. Ale kdo ví, možná to budu vidět jinak, až za pár let s tenisem skončím,“ svěřila se Petra Kvitová.

Česká mincovna
Loading...