Využití stříbra
Průmysl
Průmysl představuje jedno z nejdůležitějších využití stříbra. Většina z nás si ani neuvědomuje, kde všude se s ním v každodenním životě setkáváme. Stříbro je totiž důležitý komponent v mnoha elektronických zařízeních, jako jsou mobilní telefony, počítače nebo televize. Je to kvůli jeho vynikajícím vodícím vlastnostem, stříbro vede elektrický proud i teplo lépe než jakýkoli jiný kov. Díky tomu se uplatňuje i při výrobě solárních panelů, baterií nebo katalyzátorů a mnoha dalších součástek. Například stříbrno-zinkové baterie dokážou oproti lithium iontovým (což jsou nejpoužívanější baterie ve spotřební elektronice) nabídnout až o 40 % vyšší kapacitu.
Medicína
Dalším významná oblast, kde se stříbro hojně využívá, je medicína. Stříbro má silné antimikrobiální vlastnosti a bylo používáno k dezinfekci ran a léčbě infekcí již od antických dob. Naši předkové ve starověku také údajně používali stříbrné mince, které vkládali do nádob s nápoji, aby prodloužili jejich čerstvost, nebo rovnou samotné stříbro používali k výrobě nádob. Ostatně, dezinfekce vody pomocí stříbra je dodnes používanou metodou například mezi tzv. preppery nebo nadšenci do survivalu.
Stejně tak stříbrné příbory a další nádobí nesloužily jen pro demonstraci bohatství a společenského postavení, jejich využití mělo i čistě praktické důvody.
V medicíně se široce využívá také tzv. koloidní stříbro. Jedná se o suspenzi (směs pevné látky a kapaliny) malých částic čistého stříbra v deionizované vodě. Koloidní stříbro se začalo hojně využívat od přelomu 19. a 20. století a před přechodem na tradiční antibiotika to byl hlavní prostředek boje profi infekci. Vedle toho se výborně osvědčilo i proti plísním a kvasinkám, urychluje hojení ran a příznivě působí na pleť a její běžné neduhy (nadměrná tvorba kožního mazu, akné, lupénka a další problémy).
Pozor jen na vnitřní užívání koloidního stříbra (od roku 2010 je v rámci EU dokonce zakázáno). Při dlouhodobém užívání totiž může vést k tzv. argyrii, což je zabarvení kůže do šedého nebo modrého odstínu, a to hlavně na místech, která jsou ve větší míře vystavená slunečnímu záření.
Stříbro se v lékařství používá také ve zdravotnických pomůckách jako jsou náplasti, roušky nebo chirurgické nástroje.
A přestože ho klasická antibiotika do velké míry nahradila, je to právě stříbro, které se ukázalo jako účinné v případě, že se proti nim bakterie stanou rezistentní.
Dezinfekce
Jak už jsme zmínili, historie stříbra jako prostředku pro dezinfikování (nejen) vody sahá už daleko do minulosti. A používá se dodnes, nejen u klasické pitné vody. Stříbrem se dezinfikuje voda v nádržích a bazénech, nebo třeba pro domácí mazlíčky.
S obsahem stříbra se setkáte i v řadě dezinfekčních prostředků na tělo nebo povrchy.
Fotografie
I když dnes už většina z nás fotí digitálně, v tradiční fotografii mělo stříbro také svoje místo a někde se používá i dnes. Stříbro mělo své místo při výrobě filmů – klasický film obsahuje vrstvu stříbrné soli, která se působením světla přemění na kovové stříbro. To pak vytvoří tmavé části obrazu na políčku filmu.
Oděvy
Protože o antibakteriálních vlastnostech stříbra už jsme si řekli výše, není už tak překvapivé, že se s ním setkáme i u oblečení. Hlavně u sportovních oděvů nebo spodního prádla, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou a absorbují pot. Nanostříbro v oblečení bojuje proti bakteriím, pomáhá předcházet kožním plísním, ekzému nebo mykózám. Vítaný bonus je i omezení nepříjemného zápachu po delším nošení, a to ani když se v oblečení pořádně zapotíte.
Šperky
Kdo z nás nemá doma aspoň jedny stříbrné náušnice, prstýnek nebo náramek? Stříbro jsme se naučili zpracovávat už v dobách starého Egypta, a protože je velmi dobře kujné a odlévatelné a také levnější než zlato, stal se z něj jeden z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu šperků. Jelikož je ale stříbro taky velmi měkké, u šperků se většinou nesetkáte s jeho ryzí formou (takový šperk je pak byl velmi náchylný k ohnutí nebo zlomení i při běžné činnosti, a to by zvlášť ti, kteří tyto ozdoby nosí denně, příliš neocenili). Nejčastější je ve šperkařství tzv. sterlingové stříbro, což je slitina s 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi (zpravidla mědi), které se označuje známým puncem 925 (tohle číslo odkazuje právě na podíl stříbra ve slitině). Často se také stříbro ošetřuje pomocí tzv. rhodiování, aby se zvýšila jeho odolnost a neztrácelo lesk a barvu. Šperky ze stříbra jsou oblíbené pro svou nízkou cenu, běžně je pořídíte už za pár set korun a při správné péči vám vydrží celý život.
Ekologie
V posledních letech se také stříbro stalo důležitým prvkem v oblasti ekologie. Vyrábí se z něj například kontaktní spoje do solárních panelů, které jsou čím dál populárnějším zdrojem elektrické energie. S rostoucí poptávkou po fotovoltaice ale stoupá i poptávka po stříbře, které se zatím v této oblasti nedaří nijak nahradit, aniž by klesla účinnost panelů. I to se proto podílí na stále rostoucí ceně stříbra na světových trzích.
Investice
Celosvětové zásoby stříbra se průběžnou těžbou neustále zmenšují a odhaduje se, že k jeho úplnému vytěžení může dojít už v příštích 20 letech. To z něj dělá skvělou komoditu pro investování a ochranu úspor před inflací. Stříbro neztrácí svou hodnotu, ta se naopak neustále zvyšuje a se spotřebitelskou inflací úspěšně drží krok. Je to hlavně proto, že spotřeba stříbra dlouhodobě převyšuje jeho těžbu, 85 % ze všeho vytěženého stříbra navíc spotřebuje jeho průmyslové využití (například už zmíněné solární panely – poptávka fotovoltaického průmyslu se na celkové poptávce po stříbře podílí zhruba z 18 %). Na investování ho tedy zbývá jen 15 % z celkové produkce.
Investiční stříbro můžete pořídit v několika formách a vybrat si tak tu, která vám vyhovuje nejvíc:
Sběratelství
Některé formy investičního stříbra mají i sběratelskou hodnotu. Stříbrné mince a medaile vychází v limitovaných nákladech - někdy jen v počtu pár kusů - a s různými motivy navrženými špičkovými akademickými malíři, sochaři a medailéry. Každý takový kousek je pak malým uměleckým dílem. Mince a medaile také většinou nevychází odděleně, ale jako součást tématické řady. Když se vám podaří získat ji celou, má jako komplet ještě větší hodnotu.
Paleta využití stříbra je opravdu široká a setkáváme se s ním prakticky každý den, i když o tom často ani nevíme. U nás v České mincovně vám ho sice nenabídneme ve všech podobách, zato jsme odborníci na stříbrné investice. Pokud chcete do stříbra investovat právě s námi, podívejte se na https://ceskamincovna.cz/zlate-sporeni/stribro. Spořit do stříbra u nás můžete okamžitě, konto si založíte z pohodlí domova na pár kliknutí a sami si určíte částku, kterou chcete měsíčně investovat. S námi může do stříbra spořit opravdu každý.