Dukát ČR 2021 - Věstonická venuše proof

Dukát ČR 2021 - Věstonická venuše proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2021
Emisní náklad
200 ks

Tradiční dukátové řady

Dukátová řada České mincovny se v roce 2021 vydala po stopách našich předků. Těmi úplně prvními byli pravěcí jeskynní lidé, kteří stvořili Věstonickou venuši. Právě tu najdete na zlatém dukátu.

Třicet tisíc let stará soška nahé ženy kyprých tvarů
podává svědectví o uměleckém cítění našich nejstarších předků i o jejich zručnosti. Drobná památka na lovce mamutů je totiž nejstarším známým dílem z pálené hlíny na světě, a tedy i dokladem samého počátku keramiky.

„Dominantou averzní strany je vyobrazení Věstonické venuše. V nízkém reliéfu v pozadí za soškou jsou umístěny jeskynní malby zvířat, které symbolizují historické období, z něhož umělecký artefakt pochází. Volný prostor je vyplněn ornamenty inspirovanými rytinou Geometrické venuše – další pravěké památky nalezené na našem území,“
vysvětluje autorka dukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje specifikace definované proslulými Svatováclavskými dukáty. Zlatý dukát není jen přírůstkem do sbírky, ale také tradičním dárkem – například ke křtu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31611-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...