Dukát ČR 2024 - Blaničtí rytíři proof

Dukát ČR 2024 - Blaničtí rytíři proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
leden 2024
Emisní náklad
300 ks
Cena
9 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2024 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold nadpřirozeným ochráncům naší vlasti. Reliéf zlatého dukátu připomíná pověst o blanických rytířích.

Kdysi dávno se na hoře Blaník odehrála nerovná bitva. Odvážní Čechové bojovali statečně, ale nakonec podlehli cizí přesile a padli do posledního muže. Jejich těla však záhadně zmizela. Pověst praví, že se udatní rytíři propadli do hory, kde spí a čekají, až přijde jejich chvíle, aby se pomstili. Na Blaníku se od té doby děly podivné věci. Místní slyšeli bubnování, troubení, vojenské povely a řehtání koní. Někteří lidé zde dokonce dočista zmizeli. Když se po letech znovu objevili, vyprávěli, že se ztratili uvnitř skály, kde spatřili rytíře v plné zbroji – připravené vyrazit na pomoc, až bude naší zemi nejhůře. Do bitvy je povede sám svatý Václav. Společně se postaví nepřátelům a bezpochyby je zaženou…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu dukátu trojici rytířů v plné zbroji. Jejich štít předkládá českého lva a v pozadí za nimi se vypíná hora Blaník. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak nese heraldická zvířata českých zemí – lva a dvě orlice.

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 300 kusů a respektuje specifikace definované proslulými Svatováclavskými dukáty. Zlatý dukát není jen přírůstkem do sbírky, ale také tradičním dárkem – například ke křtu nebo ke svatbě.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31949-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...