Pětidukát ČR 2024 - Král Ječmínek proof

Pětidukát ČR 2024 - Král Ječmínek proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2024
Emisní náklad
100 ks
Cena
42 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

V roce 2024 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold nadpřirozeným ochráncům naší vlasti. Reliéf zlatého pětidukátu připomíná pověst o králi Ječmínkovi.

Když se moravským panovníkem stal zhýralý kníže z Chropyně, lidem nastaly krušné časy. Podle pověsti nebyla hněvu vznětlivého muže ušetřena ani jeho těhotná paní, která se poddaných zastávala. Ze strachu o holý život se rozhodla uprchnout a před pronásledovateli se ukryla v lánu ječmene, kde porodila syna. Dostal jméno Ječmínek. Kníže po nich od té doby marně pátral, ale nalezl jenom poustevníka, který mu prozradil, že svou rodinu už nikdy nespatří, protože jí není hoden. Podle věštby se král Ječmínek znenadání zjeví až v okamžiku, kdy ho bude Morava nejvíce potřebovat. Bude obdařený velikou mocí, osvobodí svou zemi od cizího jařma a napraví vše, co jeho otec pokazil…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu pětidukátu novorozenému králi Ječmínkovi v maminčině náručí. Na hlavě má korunu a obklopují ho obilné klasy. Vedle něj pak maminka svírá ještě štít s moravskou orlicí. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, předkládá heraldická zvířata českých zemí – lva a dvě orlice.

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31951-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...