Dukát Národní hrdinové - Bedřich Homola proof

Dukát Národní hrdinové - Bedřich Homola proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Legionáři patřili k elitě našeho národa, a není proto divu, že jim v rámci cyklu zlatých dukátů České mincovny „Národní hrdinové“ bude věnována velká pozornost. Jako první se představuje generál Bedřich Homola.

Příběh Bedřicha Homoly je typický pro československého vojáka ve 20. století – za první světové války dobrovolně vstoupil do Masarykových legií, v období první republiky sloužil v různých velitelských funkcích po celém Československu, na jaře 1939 ostře vystoupil proti snahám o jeho rozložení a posléze, opět dobrovolně, vstoupil do domácího odboje proti německým okupantům. Stal se jedním z nejdůležitějších velitelů vojenské odbojové organizace nazvané Obrana národa. Jeho aktivity byly trnem v nacistickém oku – budoval podzemní armádu, která měla zasáhnout v případě protiněmeckého povstání, a díky mimořádnému politickému rozhledu sblížil řadu nesourodých odbojových skupin, které reorganizoval pod jeden zastřešující orgán. Není proto divu, že se muž s krycím jménem „Ataman“ dostal do hledáčku gestapa, které na něj uspořádalo hon. Těsně předtím, než byl Bedřich Homola roku 1943 popraven, napsal své rodině: „O mé oběti nepíši, jest samozřejmá.“ Komunistický režim pak ocenil zásluhy hrdinného generála tím, že jej odsoudil k všeobecnému zapomnění. To se naštěstí nekonalo – sám Bedřich Homola totiž na jaře 1941 prorocky předpověděl, že vláda komunistické strany nebude v Čechách trvat déle než 50 let…

„Lícové straně dominuje čelní portrét Bedřicha Homoly v důstojnické uniformě s čepicí. Z jeho pevného pohledu vyzařuje statečnost a odhodlání, které generál projevoval v organizovaném odporu během nacistické okupace. Vodorovné řešení životních letopočtů a důvodu úmrtí zasazeného do šíje dramatizuje hrdinný osud generála. V levém a pravém opisu na rozhraní světla a stínu jsou texty GENERÁL, BEDŘICH HOMOLA a krycí jméno ATAMAN,“ vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Na vodorovně řešené prvky averzu navazuje proofový pás na reverzní straně dukátu, který symbolizuje tíživou situaci okupační doby. Prvky v ploše reverzní strany připomínají hákový kříž, který je narušen trhlinami a klíny.

Nedílnou součástí každé emise je speciální balení, které obsahuje odborné pojednání PhDr. Petra Koury, Ph.D., uznávaného historika, experta na novodobé české dějiny a odborného garanta projektu „Národní hrdinové“. Svou sbírku dukátů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31329-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...