Zlatý dukát Národní hrdinové - Jozef Gabčík a Jan Kubiš proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Jozef Gabčík a Jan Kubiš proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2017
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

V kronice československé odvahy nazvané Národní hrdinové nalistovala Česka mincovna kapitolu věnovanou druhé světové válce. Druhý zlatý dukát ze sběratelského cyklu patří Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi – parašutistům, kteří ukončili tyranii Reinharda Heydricha.

Gabčík a Kubiš, Slovák a Čech, nebyli jen bratři ve zbrani, ale také velcí přátelé. Poprvé se setkali v červnu roku 1939 v táboře československých dobrovolníků v Polsku, kam uprchli ze svých domovin ovládaných nacisty. Okamžitě si padli do noty, přestože na první pohled nemohli být odlišnější – Gabčík byl temperamentní a impulzivní, Kubiš rozvážný a klidný. Spojovaly je však podobné osudy – pocházeli z rodin drobných zemědělců, budovali si vojenskou kariéru a především se nesmířili se zánikem společného státu a rozhodli se s tím něco udělat. Z Polska se dostali do Francie, po německé invazi se vyznamenali v ústupových bojích a skončili v Anglii. Tam se zapsali do kurzu pro speciální operace a byli vybráni pro vykonání výsadkářské operace Anthropoid. Jejich úkolem, který splnili 27. května 1942, bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Příběh kamarádů na život a na smrt však neměl šťastný konec – byli zrazeni a svou poslední bitvu svedli 18. června 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Raději zemřeli, než by padli do rukou nepřítele.

„Lícové straně dominuje dvojportrét výsadkářů. Lomená konstrukce v prostoru nad jejich hlavami je podobná hákovému kříži a připomíná klima panující v protektorátu. Leštěný pás symbolizuje světlo a tvoří piedestal obou hrdinů,“ říká autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Kompozici averzu doplnil jmény obou výsadkářů a datem, kdy uskutečnili památný útok. Reverz pak nese symbolickou kompozici skládající se z padáku a terče překrytou texty OPERACE ANTHROPOIDVOJENSKÝ ÚTOK NA HEYDRICHA.

Dukát je uložen do speciálního balení, které obsahuje odborné pojednání renomovaného historika PhDr. Petr Koury, Ph.D., experta na české dějiny a odborného garanta celého projektu Národních hrdinů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31208-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...