Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa proof

Cena (včetně DPH)
6 250 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31393-651
Sběratelská série


Vznik Československa

Pětidílnou minisérii České mincovny „Vznik Československa“, která popisuje události roku 1918 spojené se založením společného státu Čechů a Slováků, zahájila Washingtonská deklarace. Toto prohlášení nezávislosti vzniklo a bylo představeno v zahraničí, ale živo bylo i na domácí půdě. Druhý zlatý dukát připomíná vyhlášení samostatnosti Československa.

Po vydání Washingtonské deklarace 18. října 1918 nezbylo pokořené habsburské monarchii nic jiného než přistoupit na mírové podmínky a uznat právo Čechů a Slováků na svobodu a samostatnost. Události, které následovaly, vyvrcholily památného 28. října 1918. Lid, který se dozvěděl o diplomatických úspěších svých představitelů, se vydal do ulic a začal slavit nezávislost. K největšímu shromáždění pochopitelně došlo na Václavském náměstí v Praze, které je zasvěcené našemu zemskému patronovi. Okolo jedenácté hodiny vystoupil z davu u jezdecké sochy Isidor Zahradník – kněz a politik, který za války působil v domácím odboji – a spontánně pronesl větu, která je považována za vyhlášení Československa: „Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníku českého knížete svatého Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy.“ Po boku mu tehdy nestál nikdo menší než Alois Jirásek – spisovatel a velký kronikář našich dějin –, který přečetl proklamaci o vyhlášení nezávislého a demokratického Československa. Zpráva o ustavení Československa byla telegrafována do celého světa. Později téhož dne vystoupili s oficiálním prohlášením Muži 28. října – to už je ale příběh dalšího dukátu…

Autorem minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. Znak monarchie v reliéfu druhého dukátu již zcela zaniká (averzní strana) a nahrazuje ho plastická mapa poválečné Evropy s dominantním Československem (reverzní strana).

Neotřelý „malířský postup“ bude pokračovat na dalších třech dukátech. Nezapomeňte, že celou sérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Jiří Hanuš, DiS.
Číslo
31393-651
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
červenec 2018
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna