Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa proof

Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2018
Emisní náklad
400 ks

Vznik Československa

Pětidílnou minisérii České mincovny „Vznik Československa“, která popisuje události roku 1918 spojené se založením společného státu Čechů a Slováků, zahájila Washingtonská deklarace. Toto prohlášení nezávislosti vzniklo a bylo představeno v zahraničí, ale živo bylo i na domácí půdě. Druhý zlatý dukát připomíná vyhlášení samostatnosti Československa.

Po vydání Washingtonské deklarace 18. října 1918 nezbylo pokořené habsburské monarchii nic jiného než přistoupit na mírové podmínky a uznat právo Čechů a Slováků na svobodu a samostatnost. Události, které následovaly, vyvrcholily památného 28. října 1918. Lid, který se dozvěděl o diplomatických úspěších svých představitelů, se vydal do ulic a začal slavit nezávislost. K největšímu shromáždění pochopitelně došlo na Václavském náměstí v Praze, které je zasvěcené našemu zemskému patronovi. Okolo jedenácté hodiny vystoupil z davu u jezdecké sochy Isidor Zahradník – kněz a politik, který za války působil v domácím odboji – a spontánně pronesl větu, která je považována za vyhlášení Československa: „Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníku českého knížete svatého Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy.“ Po boku mu tehdy nestál nikdo menší než Alois Jirásek – spisovatel a velký kronikář našich dějin –, který přečetl proklamaci o vyhlášení nezávislého a demokratického Československa. Zpráva o ustavení Československa byla telegrafována do celého světa. Později téhož dne vystoupili s oficiálním prohlášením Muži 28. října – to už je ale příběh dalšího dukátu…

Autorem minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. Znak monarchie v reliéfu druhého dukátu již zcela zaniká (averzní strana) a nahrazuje ho plastická mapa poválečné Evropy s dominantním Československem (reverzní strana).

Neotřelý „malířský postup“ bude pokračovat na dalších třech dukátech. Nezapomeňte, že celou sérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31393-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...