Dvoudukát ČR 2018 Prezident proof

Dvoudukát ČR 2018 Prezident proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2018
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Tradiční dukáty České republiky jsou v roce 2018 – u příležitosti oslav 25. výročí vzniku samostatné České republiky – věnovány atributům, které náš suverénní stát definují a reprezentují uvnitř i navenek. Motivem zlatého dvoudukátu se stal úřad prezidenta.

Prezident je osvícenou hlavou státu, jeho symbolem a reprezentantem, který své občany zastupuje na mezinárodní úrovni. Vnitrostátní prezidentské kompetence jsou omezené a často jen formální. Hlavní význam osobnosti prezidenta však netkví v jeho pravomocech, nýbrž v jeho autoritě, charismatu a smírčích schopnostech. V tom, že je člověkem, který otevřeně promlouvá k lidu a utváří atmosféru panující ve společnosti – jednotlivcem, který má schopnost zakročit v určitý, zpravidla ten nejvážnější moment.

Dvoudukát je dílem předního medailéra ak. soch. Zbyňka Fojtů. Prezidentský úřad vyjádřil na averzní straně ražby prostřednictvím koláže složené z české vlajky, lemu prezidentské standarty a panoramatu Pražského hradu, který je sídlem hlavy státu. Nápisy na averzu uvádějí 2DUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY – PREZIDENT. Reverzní straně pak dominují heraldická zvířata (tj. český lev, moravská orlice a slezská orlice) v originálním výtvarném pojetí obklopená textem 2018 – 25 LET ČESKÉ REPUBLIKY.

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů s vyraženým letopočtem 2018 vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Sběratele jistě upoutá, že po emisi z roku 2017 se jedná o teprve druhý dvoudukát ČR v moderní historii, který plně respektuje specifikace dané legendárními Svatováclavskými dukáty.
 

Specifikace

Číslo
31374-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
25 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...