Dvoudukát ČR 2019 Morava proof

Dvoudukát ČR 2019 Morava proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2019
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Na tradičních zlatých dukátech České republiky se v roce 2019 objevují historické země Koruny české. Moravě je – úměrně její velikosti – věnován dvoudukát České mincovny.

Název moravské země je odvozen od stejnojmenné řeky, která jí protéká (výraz předslovanského původu označuje vodu nebo močál). Zpočátku zde žily keltské a germánské kmeny, ale v 9. století se říční úvaly staly domovem Slovanů – Moravanů, kteří vybudovali Velkomoravskou říši. Tvář země, která se stala kolébkou západoslovanské kultury a křesťanské civilizace, sice v následujících staletích měnila podobu, ale její význam zůstal zachován. Osudy Moravy se propletly s osudy Čech a Slezska a jejich národy společně utvořily mocné země Koruny české, které leckdy ovlivňovaly osudy celé Evropy. Státní zřízení a režimy přicházely a odcházely, ale tyto tři země přetrvaly a dodnes tvoří jeden celek. S rozlohou činící 22 349 km2 a s populací čítající zhruba tři miliony obyvatel je Morava druhou ze tří českých zemí.

Stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou zbrojí a zlatou korunou na modrém poli – takový je historický znak Moravy, který symbolizuje moravskou sílu a je umístěn ve středu averzní strany zlatého dvoudukátu. „Štít s moravskou orlicí je obklopený některými charakteristickými památkami země. Připomenuty jsou dva typické rysy Moravy, totiž folklór a vinařství. Horní část uzavírá jedna ze známých výškových staveb – takzvaná Štramberská Trúba, gotická věž, která dnes slouží jako rozhledna. Na protilehlé straně je nápis MORAVA,“ popisuje své dílo akademický sochař Michal Vitanovský.

Reverzní strana je společná všem čtyřem dukátovým ražbám České republiky vydaným v roce 2019. Lineární členění zjednodušené mapy České republiky zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem naznačuje zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území. V horní části mapu doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází historická Svatováclavská koruna. Společné užití těchto motivů zdůrazňuje kontinuitu naší státnosti.

Tradiční zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené legendárními Svatováclavskými dukáty.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31452-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
25 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...