Dvoudukát ČR 2024 - Svatý Václav proof

Dvoudukát ČR 2024 - Svatý Václav proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
leden 2024
Emisní náklad
100 ks
Cena
19 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2024 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold nadpřirozeným ochráncům naší vlasti. Reliéf zlatého dvoudukátu připomíná pověst o svatém Václavovi.

Přemyslovský kníže Václav proslul jako mírumilovný panovník obdařený řadou ctností, mezi nimiž vynikaly rytířskost, mravnost a zbožnost. Vzorem křesťanské lásky k bližním mu byla svatá Ludmila, milovaná babička, která Václava vychovávala do té doby, než ji zavraždila jeho matka Drahomíra.  Lidem se pod jeho vládou dařilo – dokonce i poté, co se rozhodl podřídit německé říši, aby zabránil ničivé válce. To nemohl přenést přes srdce Václavův mladší bratr Boleslav, který ho zradil a zavraždil. Tragický bratrský svár učinil z Václava nedostižný ideál – světce, nebeského patrona české země a hrdinu, který, až bude Čechům nejhůře, vstane z mrtvých a v čele blanických rytířů vyrazí svému lidu na pomoc…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala averzní stranu dvoudukátu svatému Václavovi v podobě rytíře, který jede na koni. Jeho štít předkládá svatováclavskou orlici. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak nese heraldická zvířata českých zemí – lva a dvě orlice.

Zlatá ražba o hmotnosti dvou dukátů vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů a respektuje specifikace nastavené legendárními Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31950-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
25 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...