Originální klenot na téma Léto se stříbrnou mincí Gustav Fabergé proof

Originální klenot na téma Léto se stříbrnou mincí Gustav Fabergé proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2016
Emisní náklad
25 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Nejplodnějším ročním obdobím je dozajista léto. Sluncem zalitá krajina sálá pestrobarevným optimismem a Země vydává své malé i velké poklady. I Česká mincovna se nechala inspirovat její obdivuhodnou tvořivostí a spolu s předními umělci připravila výjimečný šperk s letními motivy ve tvaru vajíčka ukrývajícího nádhernou stříbrnou minci 2 NZD. Tímto mimořádným počinem se rozhodla vzdát hold slavnému klenotníkovi Gustavu Fabergému, muži, jehož petrohradská dílna byla vyhledávána ruskou aristokracií včetně carské rodiny a jenž se narodil přesně před 200 lety. Právě šperky ve tvaru vajíček jeho firmu proslavily po celém světě, proto Česká mincovna vybrané Smart mince z edice Gustav Fabergé zahalila do precizních šperků tohoto tvaru.

Všechna vajíčka pocházejí z produkce zlatníka Alexandra Belova, který vdechl luxusním klenotům život pomocí několika nádherných originálních motivů. Tyto šperky ze stříbra a drahých kamenů slouží jako přepychová schránka pro mince věnované klenotnické ikoně, Gustavovi Fabergému. Jeho portrét, vytvořený vynikajícím medailérem Asamatem Baltaevem, zdobí rubovou stranu stříbrné mince společně se jménem a životopisnými daty. Líc od stejného autora nese velmi vydařenou plastickou miniaturu klenotu v podobě vejce. Ta je doplněna podobiznou královny Alžběty II., nominálem 2 NZD a názvem emitenta Niue Island. Originální tematické klenoty se stříbrnou mincí 2 NZD Gustav Fabergé jsou výjimečnou výzvou pro uváženou investici do umění. Odkaz trvalé hodnoty s noblesním motivem potěší každého milovníka výjimečné kvality a luxusu!


SPECIFIKACE MINCE

Materiál: stříbro
Ryzost: 999
Provedení: proof
Váha: 31,1 g
Rozměr: 37 mm
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Emisní náklad: 400 ks

 


Životní osudy šperkaře a zlatníka Gustava Fabergého jsou spletité, jako je jméno celého rodu. Jeho původ sahá až do Francie, z níž musela rodina hlásící se k hugenotům uprchnout po zrušení nantského ediktu Ludvíkem XIV. roku 1685. Gustav se narodil před 200 lety v nynějším Estonsku Pierrovi Favrymu, později známému jako Pierre Fabrier, a do carské Rusi se přistěhoval z Německa. Gustav Fabergé začal používat tento tvar jména v Petrohradu, kde se stal mistrem klenotníkem a následně si otevřel první dílnu ve sklepě v ulici Bolšaja Morskaja. V roce 1842 si vzal dceru dánského umělce Carla Jungstedta, s níž zplodil pět dětí. Protože se mu v obchodě více než dařilo, mohl si dovolit odstěhovat se roku 1860 s většinou rodiny do Drážďan, kde si užíval zaslouženého odpočinku. Obchod v Rusku ponechal zcela v rukou finského společníka Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten navázal na úspěch svého otce a světově proslul díky mistrně zpracovaným šperkařským unikátům v podobě velikonočních vajíček vyráběných na zakázku zejména pro cara a jeho blízké. Těchto věhlasných uměleckých děl se dochovalo z celkově asi 50 vzniklých jen 43 kusů.

Specifikace

Číslo
75079-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Alexander Belov
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Ryzost
925 / 1000
Průměr
55 mm
Česká mincovna
Loading...