Originální klenot na téma Léto se zlatou uncovou mincí Gustav Fabergé proof

Originální klenot na téma Léto se zlatou uncovou mincí Gustav Fabergé proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2016
Emisní náklad
10 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Odkud bere léto každý rok inspiraci pro své pestré a vonné výtvory, to se asi nikdy nedozvíme. Že však právě jeho nejkrásnější květy a plody stály modelem exkluzivnímu uměleckému dílu od České mincovny – zlatému vajíčku s překvapením, to je patrné na první pohled. Mistrovský šperk posetý drahokamy funguje současně jako luxusní obal zlaté uncové mince 50 NZD, jejíž emise se vztahuje k dvoustému výročí narození klenotnického mága Gustava Fabergého. Proto právě jemu patří výjimečná série mincí a šperků s okouzlujícími motivy ročních období.

Všechna vajíčka pocházejí z produkce zlatníka Alexandra Belova, který vdechl drobným klenotům život pomocí několika nádherných originálních motivů. Tyto šperky ze zlata a drahých kamenů slouží jako přepychová schránka pro mince věnované klenotnické ikoně, Gustavovi Fabergému. Jeho portrét, vytvořený vynikajícím medailérem Asamatem Baltaevem, zdobí rubovou stranu mince společně se jménem a životopisnými daty. Líc od stejného autora nese velmi vydařenou plastickou miniaturu klenotu v podobě vejce. Ta je doplněna podobiznou královny Alžběty II., nominálem 50 NZD a názvem emitenta Niue Island. Emise zlatých půluncových mincí v luxusním obalu jsou číslovány na hraně a jsou doplněny sametovými deskami s certifikátem pravosti na ručně vyráběném papíře a litografickým listem s portrétem Gustava Fabergého. Originální tematické klenoty se zlatou uncovou mincí 50 NZD Gustav Fabergé jsou výjimečnou výzvou pro uváženou investici do umění. Odkaz trvalé hodnoty s noblesním motivem potěší každého milovníka výjimečné kvality a luxusu!

Životní osudy šperkaře a zlatníka Gustava Fabergého jsou spletité, jako je jméno celého rodu. Jeho původ sahá až do Francie, z níž musela rodina hlásící se k hugenotům uprchnout po zrušení nantského ediktu Ludvíkem XIV. roku 1685. Gustav se narodil před 200 lety v nynějším Estonsku Pierrovi Favrymu, později známému jako Pierre Fabrier, a do carské Rusi se přistěhoval z Německa. Gustav Fabergé začal používat tento tvar jména v Petrohradu, kde se stal mistrem klenotníkem a následně si otevřel první dílnu ve sklepě v ulici Bolšaja Morskaja. V roce 1842 si vzal dceru dánského umělce Carla Jungstedta, s níž zplodil pět dětí. Protože se mu v obchodě více než dařilo, mohl si dovolit odstěhovat se roku 1860 s většinou rodiny do Drážďan, kde si užíval zaslouženého odpočinku. Obchod v Rusku ponechal zcela v rukou finského společníka Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten navázal na úspěch svého otce a světově proslul díky mistrně zpracovaným šperkařským unikátům v podobě velikonočních vajíček vyráběných na zakázku zejména pro cara a jeho blízké. Těchto věhlasných uměleckých děl se dochovalo z celkově asi 50 vzniklých jen 43 kusů.

Specifikace

Číslo
75084-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Alexander Belov
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
750 / 1000
Průměr
55 mm
Česká mincovna
Loading...