Pamětní mince Královnina vláda UK 2022 brilliant

Pamětní mince Královnina vláda UK 2022 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2022
Cena
490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Roku 1952 usedla na britský trůn královna Alžběta II. Od té doby uplynulo 70 let, a ostrovní království tak může oslavit platinové jubileum své panovnice. Při této příležitosti vyrazila královská mincovna The Royal Mint řadu tematických emisí – mezi nimi tuto pamětní minci s motivem Commonwealthu.

Na konci 19. století vytvořila královna Viktorie
říši, nad kterou nezapadalo slunce. Kromě Velké Británie a Irska zahrnovalo Britské impérium obrovská zámořská území v Americe, Asii, Africe a Oceánii. Přestože se tato říše v důsledku bouřlivých událostí 20. století rozpadla, svazky mezi jednotlivými státy nebyly zpřetrhány. Na základě společné minulosti, ale také jazyka a institucí vznikl takzvaný Commonwealth. Toto Společenství národů, jehož obyvatelé tvoří třetinu světové populace, se pod vedením respektované královny Alžběty II., Viktoriiny pravnučky, věnují spolupráci v oblastech vzdělávání, rozvojové pomoci, ekonomiky a politiky. Protože funkce hlavy Commonwealthu není dědičná, je otázkou, zda jeho národy prokáží stejnou úctu i královnině nástupci…

Irský výtvarník
P. J. Lynch věnoval reverzní stranu mince řadě vlajek, které symbolizují Commonwealth. Mezi vlajkami vybraných státu se vyjímá osobní vlajka Alžběty II. s královniným monogramem. Doplňkovým motivem reverzu je královnin podpis, který se na mincích objevuje vůbec poprvé. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu 2022 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená
z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které slovem a obrazem přibližuje význam Commonwealthu (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84479-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...