Přehled variant

Zatímco v roce 2017 jsme investorům a sběratelům nabídli 7 typů investičních mincí, v roce 2023 jsme v našem sortimentu měli již 31 nejrůznějších variant Českého lva, které se lišily použitým kovem, hmotností, provedením, způsobem balení a emisním nákladem.

Nejmenší investiční mince, kterou razíme z ryzího zlata, váží pouhou jednu polovinu gramu. Největší Český lev se může pochlubit hmotností čítající deset kilogramů.

Pokud se v této pestré nabídce chcete zorientovat, pomůže vám přehledná tabulka.

Rekordní mince

V roce 2022 jsme překonali náš vlastní rekord z roku 2021. Po zlaté investiční minci o hmotnosti pěti kilogramů se nám podařilo vyrazit exemplář Českého lva z celých deseti kilogramů ryzího zlata. Jde o největší zlatou minci raženou v kontinentální Evropě a zároveň o vůbec nejnáročnější ražbu, jakou jsme v České mincovně realizovali. Vzhledem k hodnotě střížku jsme neměli možnost provést zkušební ražbu – hned první pokus musel skončit úspěchem. Riziko bylo obrovské, a příprava na ražbu proto trvala několik měsíců.

Masivní mince razíme s pomocí speciálního hydraulického lisu, který byl zkonstruován přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě. Kvůli jeho rozměrům a značné hmotnosti jsme pro něj museli vybudovat speciální pracoviště. Zatímco běžné razidlo váží okolo jedné poloviny kilogramu, hmotnost razidel určených pro výrobu rekordních mincí se počítá na desítky kilogramů. Síly, které se používají při ražbě obřích mincí, jsou astronomické – můžeme prozradit, že lis vyvine stejný tlak, jako kdybyste na sebe poskládali pár tisíc osobních automobilů.

Cena desetikilogramové investiční mince z roku 2022 se pohybuje okolo šestnácti milionů korun. Emisní náklad čítá pouhých 5 kusů.

Česká mincovna
Loading...