Platinová sběratelská medaile katedrála Sv. Petra a Pavla v Brně stand

Platinová sběratelská medaile katedrála Sv. Petra a Pavla v Brně stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2014
Emisní náklad
12 ks
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Významné stavby

Platina, ač kujný drahý kov, není tradičním materiálem pro běžnou mincovní produkci. Přesto její použití pro výrobu nádherných mincí a medailí není historicky zcela výjimečné. S jejich ražbou se začalo pravděpodobně v Rusku a jsou ze sběratelského hlediska pro svou vzácnost velmi vyhledávané. Česká mincovna k nim přidává další mimořádný kousek, platinovou sběratelskou medaili s motivem petrovské katedrály v Brně.

Katedrála sv. Petra a Pavla je dominantou Brna, která krášlí město již od 12. století. Tehdy na kamenném ostrohu v centru osady vznikl kostel, jenž byl během gotiky opakovaně přestavován a nakonec z důvodu nedostatečné kapacity nahrazen větším chrámem. I ten byl v průběhu staletí znovu a znovu restaurován a například výrazné barokní zásahy jsou v interiéru patrné dodnes. Teprve roku 1777 zřídil papež Pius VI. v moravské metropoli biskupství a kostel sv. Petra a Pavla byl povýšen na katedrálu. Její současná novogotická podoba včetně dominantního dvojvěží je výsledkem přestavby z konce 19. a počátku 20. století. Památka je pro svou historickou hodnotu hojně navštěvována nejen turisty – díky téměř magickému umístění, které nabízí malebné výhledy na Brno a okolí či příjemnou atmosféru Denisových sadů, je vyhledávanou oázou také pro místní usedlíky.

Platinová medaile od České mincovny není prvním ani posledním numismatickým dílem s velmi oblíbeným motivem katedrály sv. Petra a Pavla. Může se však honosit osobitým zpracování obou stran, jehož autorem je významný představitel klasické medailérské školy Jaroslav Bejvl. Proslulý umělcův rukopis nalézáme na averzu, jenž zachycuje majestátní stavbu v celé její kráse. Reverz je pak zdoben originálním pohledem na atraktivní interiér hlavní lodi katedrály – presbytář s půvabnými novogotickými prvky. Platinová sběratelská medaile je úchvatným prostředkem pro vyjádření pocty stavitelskému umu, který nás nepřestává udivovat ani v technologicky vyspělém 21. století. Tento skvostný sběratelský kus v sobě ovšem nese další zásadní hodnotu – hodnotu sběratelskou s příslibem velmi zajímavého zhodnocení vašich finančních rezerv!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30912-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...