Platinová sběratelská medaile Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně stand

Platinová sběratelská medaile Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2015
Emisní náklad
12 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Významné stavby

Mlčeti zlato, sbírati platina. Tak by mohla znít parafráze známého přísloví a současně také výzva k sofistikovanému uložení vašich finančních rezerv do jednoho z nejvzácnějších kovů, které se na naší planetě vyskytují. V přírodě najdeme platinu téměř výhradně v ryzí formě, její zastoupení v zemské kůře je ovšem mizivé. Výskyt platiny v mořské vodě je dokonce tak nízký, že je v podstatě neměřitelný. Velmi vysokou koncentraci tohoto mimořádného kovu však nyní vykazuje Česká mincovna, jež připravila výjimečnou emisi platinové sběratelské medaile o hmotnosti celého půl kilogramu s motivem katedrály sv. Bartoloměje v Kolíně.

Autorem medaile je Jaroslav Bejvl, jenž mistrovsky zpodobnil tento architektonický klenot na averzu spolu s nápisem CHRÁM SVATÉHO BARTOLOMĚJE, označením ryzosti Pt 999 a hmotnosti 500 g. Reverzu pak věnoval vkusnou kompozici tvořenou detailem vysokého chóru chrámu v pozadí a reliéfní bustou Petra Parléře v popředí. Text po obvodu medaile uvádí PETR PARLÉŘ STAVITEL VYSOKÉHO CHÓRU CHRÁMU SV. BARTOLOMĚJE. Medaile je na hraně číslována a uložena v luxusní vykládané etuji ze světlého dřeva. Její ražba je limitována pouhými 12 kusy. Nepromarněte šanci uložit své peníze s rozumem i citem zároveň. Pohled na aktuální vývoj tržní ceny platiny nasvědčuje velmi slibnému zhodnocení této znamenité sbírky!

Historie katedrály svatého Bartoloměje sahá až do 2. poloviny 13. století, kdy v tehdy již královském městě Kolíně nechal Přemysl Otakar II. zbudovat kostel. Ten svému účelu sloužil nepřetržitě až do roku 1349, následně však byl při požáru vážně poškozen. Jeho obnovou byl pověřen dvorní královský architekt Karla IV. Petr Parléř, jenž se při práci nechal inspirovat kostelem svatého Kříže ve Švábském Gmündu. Po nájezdu Švédů během třicetileté války brzdil rekonstrukci chrámu nedostatek financí, jímž kolínská farnost trpěla až do 18. století. V té době byl v interiéru instalován nákladný barokní mobiliář a v sousedství byla založena kostnice. Další požáry ničí stavbu v letech 1796 a 1869 – v Parléřově vrcholně gotickém chóru musela být obnovena většina architektonických detailů a vzniklo také dnešní romanticko-novogotické zastřešení. Následky posledních škod, vzniklých na chrámu během 2. světové války, jsou odstraňovány dodnes.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31003-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...