Platinová sběratelská medaile katedrála Sv. Petra a Pavla v Brně stand

Platinová sběratelská medaile katedrála Sv. Petra a Pavla v Brně stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2014
Emisní náklad
12 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Významné stavby

Platina, ač kujný drahý kov, není tradičním materiálem pro běžnou mincovní produkci. Přesto její použití pro výrobu nádherných mincí a medailí není historicky zcela výjimečné. S jejich ražbou se začalo pravděpodobně v Rusku a jsou ze sběratelského hlediska pro svou vzácnost velmi vyhledávané. Česká mincovna k nim přidává další mimořádný kousek, platinovou sběratelskou medaili s motivem petrovské katedrály v Brně.

Katedrála sv. Petra a Pavla je dominantou Brna, která krášlí město již od 12. století. Tehdy na kamenném ostrohu v centru osady vznikl kostel, jenž byl během gotiky opakovaně přestavován a nakonec z důvodu nedostatečné kapacity nahrazen větším chrámem. I ten byl v průběhu staletí znovu a znovu restaurován a například výrazné barokní zásahy jsou v interiéru patrné dodnes. Teprve roku 1777 zřídil papež Pius VI. v moravské metropoli biskupství a kostel sv. Petra a Pavla byl povýšen na katedrálu. Její současná novogotická podoba včetně dominantního dvojvěží je výsledkem přestavby z konce 19. a počátku 20. století. Památka je pro svou historickou hodnotu hojně navštěvována nejen turisty – díky téměř magickému umístění, které nabízí malebné výhledy na Brno a okolí či příjemnou atmosféru Denisových sadů, je vyhledávanou oázou také pro místní usedlíky.

Platinová medaile od České mincovny není prvním ani posledním numismatickým dílem s velmi oblíbeným motivem katedrály sv. Petra a Pavla. Může se však honosit osobitým zpracování obou stran, jehož autorem je významný představitel klasické medailérské školy Jaroslav Bejvl. Proslulý umělcův rukopis nalézáme na averzu, jenž zachycuje majestátní stavbu v celé její kráse. Reverz je pak zdoben originálním pohledem na atraktivní interiér hlavní lodi katedrály – presbytář s půvabnými novogotickými prvky. Platinová sběratelská medaile je úchvatným prostředkem pro vyjádření pocty stavitelskému umu, který nás nepřestává udivovat ani v technologicky vyspělém 21. století. Tento skvostný sběratelský kus v sobě ovšem nese další zásadní hodnotu – hodnotu sběratelskou s příslibem velmi zajímavého zhodnocení vašich finančních rezerv!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30912-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...