Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Ďáblický hřbitov proof

Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Ďáblický hřbitov proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2022
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kubismus v české architektuře

Druhá platinová mince České mincovny ze čtyřdílného cyklu s názvem Kubismus v české architektuře připomíná Ďáblický hřbitov.

Ďáblický hřbitov,
vybudovaný v letech 1912 až 1914 podle projektu architekta Vlastislava Hofmana, aby odlehčil dalším pražským pohřebištím, je jediným kubistickým hřbitovem na celém světě. Z původního velkorysého konceptu se podařilo realizovat jenom vybrané prvky – zejména ohradní zdi, trojdílnou vstupní bránu a dva symetrické polygonální pavilony s mnohostěnnými okny, seříznutými pylony a působivými stupňovitými střechami, které jsou zakončené lucernami. Návrh velké umrlčí komory, která by evokovala gotickou kapli, bohužel zůstal jen na papíře.

Mince je dílem medailérů MgA. Josefa Oplištila a MgA. Petry Čánské. Reverzní straně vévodí vstupní brána se dvěma pavilony, za kterou se rozprostírá hřbitov zakončený zdí. Do leštěné plochy, která evokuje kříž, jsou zakomponovány nápisy VLASTISLAV HOFMAN – ĎÁBLICKÝ HŘBITOV. To vše je orámováno kubistickými ornamenty. Kubistické prvky předkládá také averzní strana mince, která je společná celé sérii. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Na platinových mincích České mincovny, jejichž součástí je speciální certifikát pravosti, se objevují ještě další tři pražské kubistické pamětihodnosti – Dům U Černé Matky Boží, Kovařovicova vila a Kubistická lampa.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75953-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999.0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...