Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Kubistická lampa proof

Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Kubistická lampa proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kubismus v české architektuře

Závěrečná platinová mince České mincovny ze čtyřdílného cyklu s názvem Kubismus v české architektuře připomíná pražskou kubistickou lampu.

Kubistická lampa
stojící v nenápadné části pražského Jungmannova náměstí, která vznikla roku 1912 jako součást projektu domu Adamovy lékárny, je dílem architekta Emila Králíčka. Atypický sloup z umělého kamene má kubisticky zalamovaný dřík tvořený sérií na sebe postavených komolých jehlanů, které pokrývá jednoduchý plastický dekor ze střídajících se žlábkovaných a hladkých trojúhelníků. Zatímco ve spodní části se sloup rozšiřuje v nízké sedátko, nahoře je završen lucernou z kovu a skla, která má rovněž kubistický tvar.

Mince je dílem medailérů MgA. Josefa Oplištila a MgA. Petry Čánské. Reverzní straně vévodí pražská lampa v celé své kráse. Do leštěné plochy, která představuje světlo lucerny, jsou zakomponovány nápisy KUBISTICKÁ LAMPA a EMIL KRÁLÍČEK. To vše je orámováno kubistickými ornamenty. Kubistické prvky předkládá také averzní strana mince, která je společná celé sérii. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Na platinových mincích České mincovny, jejichž součástí je speciální certifikát pravosti, se objevily ještě další tři pražské kubistické pamětihodnosti – Dům U Černé Matky Boží, Ďáblický hřbitov a Kovařovicova vila.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75955-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999.0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...