Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Dům U Černé Matky Boží proof

Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Dům U Černé Matky Boží proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
listopad 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kubismus v české architektuře

První platinová mince České mincovny ze čtyřdílného cyklu s názvem Kubismus v české architektuře připomíná Dům U Černé Matky Boží.

Dům U Černé Matky Boží, postavený v letech 1911 a 1912 podle návrhu architekta Josefa Gočára, představuje první monumentální realizaci kubistické architektury v Praze. Charakteristickou řečí kubismu hovoří zejména vstupní portál, vikýře, kované mříže a schodišťové zábradlí. Železobetonové konstrukci s mansardovou střechou, která byla koncipována jako multifunkční obchodní dům s kavárnou, kancelářemi a byty, dala jméno soška ze 17. století, jež byla přenesena z původní barokní zástavby a zakomponována do severovýchodního nároží budovy.

Mince je dílem medailérů MgA. Josefa Oplištila a MgA. Petry Čánské. Reverzní strana předkládá členité průčelí pražského domu. Budova je orámována kubistickými ornamenty, do kterých jsou zakomponovány nápisy JOSEF GOČÁR – DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ. Kubistické prvky předkládá také averzní strana mince, která je společná celé sérii. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Na platinových mincích České mincovny se objeví ještě další tři pražské kubistické pamětihodnosti – Ďáblický hřbitov, Kovařovicova vila a Kubistická lampa.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75952-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999,0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...