Platinová uncová mince UNESCO - Lázeňský trojúhelník proof

Platinová uncová mince UNESCO - Lázeňský trojúhelník proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2023
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Patnáctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována lázeňskému trojúhelníku. Ten se o zápis dělí s dalšími slavnými lázeňskými městy Evropy z Belgie, Francie, Itálie, Německa, Rakouska a Velké Británie.

Takzvaný lázeňský trojúhelník tvoří trojice měst ležících v nejzápadnějším cípu Čech – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Tato mezinárodní letoviska jsou výjimečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo od počátku 18. do poloviny 20. století. Lázeňská kultura, v níž se snoubí léčivá síla přírody s výjimečnou architekturou, přinesla nový pohled na medicínu i trávení volného času. Setkávali se zde lidé z celého světa, a lázeňská města tak měla obrovský vliv na demokratizaci evropské společnosti.

„Mariánské lázně symbolizuje kolonáda Karolinina pramene, Karlovy Vary jsou zastoupeny Tržní kolonádou a Františkovy lázně reprezentuje známá socha nahého chlapce Františka, popisuje reverzní stranu mince medailérka Lenka Nebeská, DiS. Všechny tři motivy propojuje trojúhelník, jehož vrcholy odkazují na rozmístění lázeňských měst na mapě. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisem LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Nedílnou součástí mince, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V letech 2019 a 2021 se tento prestižní seznam rozrostl o další čtyři české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76245-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Česká mincovna
Loading...