Platinová uncová mince UNESCO - Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa proof

Platinová uncová mince UNESCO - Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
listopad 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Devátá platinová mince ze sběratelsko-investičního cyklu České mincovny s motivy památek UNESCO je věnována krásám Třebíče.

První zmínky o Třebíči sahají až do roku 1101 a za dlouhá staletí existence se město stalo důležitým centrem jihozápadní Moravy – hospodářským, správním i náboženským. Nezaměnitelnou atmosféru propůjčilo Třebíči neobvykle harmonické soužití místních kultur křesťanů a židů… V románsko-gotické křesťanské bazilice sv. Prokopa se nacházejí unikátní biblické fresky nebo 700 let stará krypta s původní výdřevou stropu. Jak je možné, že výdřeva přečkala takovou dobu? Může za to speciální postup, při kterém se dřevo až 80 let impregnovalo vápenným mlékem v jámě v zemi, a tak získalo vlastnosti podobné kameni… Unikátně dochovaná židovská čtvrť je pak domovem radnice, chudobince, nemocnice, škol, synagog a hřbitova s 3000 kamenných náhrobků. A co víc – jedná se o jediný doklad židovské kultury mimo území Izraele zapsaný na seznamu UNESCO.

„Dominantu rubové strany tvoří pohled na baziliku svatého Prokopa a na část židovské čtvrti. Ten je doplněn o dva detaily – lomený oblouk odkazuje na architekturu křesťanského kostela a Davidova hvězda s menorou odkazují na židovské tradice,“
vysvětluje autorka mince Lenka Nebeská, DiS. Kompozici obklopuje perlovec a opis ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ A BAZILIKA SV. PROKOPA V TŘEBÍČI. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2019.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti. Kompletní platinovou kolekci si můžete uložit do dřevěné etuje, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75352-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...