Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Sada 4 zlatých mincí Šlechtický rod pánů z Kunštátu a …
Zpět

Sada 4 zlatých mincí Šlechtický rod pánů z Kunštátu a Poděbrad proof

Cena (osvobozeno od DPH)
21 950 Kč
850 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75059-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 20 414 Kč

Šlechtické rody

Národní památkový ústav vyhlásil v rámci dlouhodobého výstavního a edukačního projektu Po stopách šlechtických rodů rok 2014 Rokem pánů z Kunštátu. Důvodem bylo zejména 550. výročí od dokončení několika na sebe navazujících diplomatických misí, které vyslal král Jiří z Poděbrad k západním panovnickým dvorům. Tento akt, který představovala smlouva o nastolení míru mezi vládnoucími křesťanskými představiteli, byl středověkým politickým projektem nebývalého významu.

Mimořádnou sérií podtrhuje význam šlechtického rodu také Česká mincovna. Ta připravila sadu 4 mincí z ryzího zlata s nominálem 5 NZD, které věnovala čtyřem významným aristokratům: Hynkovi z Kunštátu, Jiřímu z Kunštátu a Poděbrad, Karlovi I. Minsterberskému a Viktorínovi z Kunštátu a Poděbrad. Oslavu rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad svěřila Česká mincovna s důvěrou akademickému sochaři Michalu Vitanovskému, který odvedl znamenitou práci. Averzy jsou mistrnými zpodobněními jednotlivých šlechticů spolu s jejich jmény a léty jejich úmrtí. Reverz pak vyobrazuje nominální hodnotu mince 5 DOLLARS, portrét a anglické jméno královny Alžběty II. a emitenta Niue Island.

Pánové z Kunštátu a Poděbrad jsou jedním z nejvýznamnějších panských rodů, který působil především na Moravě. První zmínky pocházejí z roku 1222 v souvislosti se zakladatelem rodu Gerhardem ze Zbraslavi. V průběhu let se rod stal velmi členitým a získal cenné pozemky i politickou moc. Kunštátská linie však vymřela v roce 1414 a na základě rodinné smlouvy přešel majetek do rukou poděbradské větve rodu. Tento nebývalý majetek upevnil pozici Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a vynesl ho nejprve do čela české kališnické šlechty a posléze, v roce 1458, až na český královský trůn. Sedmnáctého století se dožila jediná rodová linie pánů z Kunštátu, minsterbersko-olešničtí Poděbradové. Hrabatům ze Šternberka ovšem dodnes koluje v žilách kunštátsko-poděbradská krev.

Čtveřice význačných šlechticů tvoří ucelenou a umělecky velmi hodnotnou sběratelskou sérii. Ryzí zlato snad nejlépe vystihuje historickou význačnost rodu, jehož odkaz nese náš národ po staletí. Je ovšem také výzvou k výhodné investici danou současnou atraktivní cenou drahých kovů. Sada 4 zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů z Kunštátu a Poděbrad bude vyražena v limitovaném nákladu 500 ks.

Materiál
Zlato
Váha
12,44 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
75059-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
květen 2014
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD