Sada čtyř stříbrných mincí Českoslovenští letci v RAF - Letouny RAF proof
Sada čtyř stříbrných mincí Českoslovenští letci v RAF - Letouny RAF proof
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Českoslovenští letci v RAF
První sada z cyklu stříbrných Smart mincí České mincovny nazvaného Českoslovenští letci v RAF vzdala hold čtyřem perutím britského Královského letectva, které sdružovaly naše stíhače a posádky bombardovacích letounů v exilu. Druhá emise je věnována strojům, jejichž křídla našim hrdinům za druhé světové války věrně sloužila.
S vydáním této pamětní sady se pojí nevšední letecký příběh. Když si brigádní generál Emil Boček, jeden z našich posledních veteránů sloužících v RAF, při návštěvě České mincovny povzdechl, že od konce druhé světové války už nikdy neusedl do svého milovaného stíhacího letounu Spitfire, netušil, že Česká mincovna na splnění jeho snu začala okamžitě pracovat. Již o půl roku později byl 93letý generál na cestě na londýnské letiště Biggin Hill, které je pověstné největší koncentrací funkčních Spitfirů na světě. Veterán po dlouhých 71 letech vystoupal do známého kokpitu a vznesl se do oblak. Do Británie se s ním podívaly také sádrové modely pamětních mincí, a každá sada tak v sobě má navíc ještě malý kousek splněného snu.
Stejně jako v případě první sady mincí z tohoto cyklu se výtvarného zpracování ujal s precizností sobě vlastní akademický sochař Zbyněk Fojtů. Pomocníkem se mu stal Ing. Jan Sýkora, kurátor Vojenského historického ústavu a zároveň odborný garant projektu, jehož obsáhlé pojednání o válečných letounech najdete v každé sadě jako bonus.
Reverzní strany jednotlivých mincí nesou vyobrazení čtyř letounů, které sloužily našim nebeským jezdcům, ze dvou různých úhlů. Pohled na stroj za letu je doplněn schematickým pohledem shora a názvem letounu, v případě bombardéru také jeho operačním zařazením.
HAWKER HURRICANE – Hurricany byly s našimi letci ve Velké Británii nerozlučně spjaty. Byla jimi vybavena 310. stíhací peruť ostřílených válečníků z francouzské kampaně, kteří zazářili v bitvě o Británii, i 312. stíhací peruť, které letouny sloužily při ofenzivních letech nad Kanálem.
SUPERMARINE SPITFIRE – Naše stíhací perutě na Spitfiry postupně přecházely z osvědčených Hurricanů. Nadčasová konstrukce legendárním strojům zajistila místo ve výzbroji ještě dlouho po 2. světové válce, včetně rodícího se československého letectva.
VICKERS WELLINGTON – Jeden z nejrozšířenějších bombardovacích letounů používali českoslovenští letci u 311. bombardovací perutě, která se stala součástí BOMBER COMMAND. S jeho pomocí naši muži ve Velké Británii poprvé přenesli boj na území nepřítele.
CONSOLIDATED LIBERATOR – Naše bombardovací peruť přišla do styku s Liberatory v rámci COASTAL COMMAND, kde hlídkovala a eliminovala nebezpečí napadení britského pobřeží nepřátelskými ponorkami a dalšími plavidly.
Všechny čtyři mince mají společnou averzní stranu. Tvoří ji mozaika různých částí letounů doprovázených atributy emitenta mince, kterým je tichomořský ostrov Niue – portrétem a jménem panovnice Commonwealthu Alžběty II., nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) a rokem emise 2016.
Čtyři mince jsou spolu s tematickým bookletem uloženy do elegantní dřevěné etue. Její gravírování zobrazuje stíhací bombardér de Havilland Mosquito – „Dřevěný zázrak“, který za války sloužil našim nočním letcům.