Sada čtyř zlatých mincí Obrněná technika 2. světové války proof

Sada čtyř zlatých mincí Obrněná technika 2. světové války proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
99 ks
Cena
125 550 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Obrněná technika 2022

První tanky – bojové stroje, ve kterých se snoubila nevídaná schopnost obrany a útoku – se objevily na bojištích první světové války. Skutečně dominantní silou, která ovládala bitevní pole a rozhodovala o vítězství či prohře, se však staly až za druhé světové války. Jednotlivé velmoci tehdy hledaly svou vlastní cestu – každá měla jinou představu o konstrukci a nasazení obrněné techniky, a tak vznikalo nepřeberné množství smrtících strojů…

Ty nejznámější tanky bojující na všech frontách druhé světové války představuje sada čtyř zlatých mincí:

  • Mk VIII Cromwell – Těžký křižníkový tank dal britským tankistům možnost být rovnocennými soupeři Němců. Svým pancéřováním a palebnou silou se mohl měřit se středními tanky, ale zároveň zůstal hbitý. Byl dokonce nejrychlejším britským tankem válečných let.
  • T-34/76 – Když Třetí říše zaútočila na Sovětský svaz, setkání se středními tanky, jejichž existence byla držena v tajnosti, Němce zaskočilo. Rychlému a snadno ovladatelnému stroji zajišťoval šikmo skloněný pancíř dvojnásobnou míru ochrany vzhledem k použité tloušťce ocelových plátů.
  • M4 Sherman – Nejdůležitější tank americké armády disponoval vyváženou kombinací mobility, pancéřové ochrany a palebné síly. Představoval vynikající platformu, na jejímž základu vznikala řada účelových verzí – ženijní tanky, raketomety či nosiče odminovacích souprav.
  • PzKpfw VI Tiger – Zkušená osádka těžkého průlomového tanku s obávaným kanonem dokázala při jediném střetnutí vyřadit tucty nepřátelských obrněnců, přežít a svůj úspěch opakovat. Není divu, že pouhá zmínka o přítomnosti těchto strojů na bojišti budila u nepřátel Třetí říše hrůzu.

Zatímco první dvě mince v sadě jsou dílem medailéra Luboše Charváta, další dvě vytvořil MgA. Martin Dašek. Reverzní strana každé mince předkládá dvě vyobrazení daného tanku – tříčtvrteční pohled a boční siluetu. Kompozici reverzů vždy dotváří název tanku a detail příslušného tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mincí, která je společná celé tankistické sadě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů kompletních sad. Nedílnou součástí každé sady je plechová etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76123-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
62,24 g
Průměr
28 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...