Sada čtyř zlatých mincí Šlechtický rod pánů ze Žerotína proof

Sada čtyř zlatých mincí Šlechtický rod pánů ze Žerotína proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2016
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Šlechtické rody

Vyhledávanou sběratelskou sérii Šlechtické rody od České mincovny obohatil další vzácný přírůstek. Sada čtyř zlatých mincí patří pánům ze Žerotína, prastarému rodu, který sídlil na Moravě a jehož příslušníci prosluli svou vzdělaností, intelektem i mocí.

Každou ze čtyř Smart mincí 5 NZD zdobí jeden z představitelů žerotínské aristokratické liniev mistrovském zpracování akademického sochaře Michala Vitanovského. Ten je autorem mnoha mimořádných mincí, medailí a insignií, na nichž prokázal neuvěřitelný cit pro historická témata.

Nejinak tomu je i v případě mincí věnovaných Plichtovi, Karlu staršímu, Karlu Emanuelovi a Alžbětě Julianě, rozené z Oppersdorfu.

Plichta ze Žerotína (1291–1322), pravděpodobně nejstarší syn Habarta ze Žerotína, dosáhl věhlasu jako turnajový rytíř. Pro jeho chrabrost ho dle některých zdrojů přijal Jan Lucemburský do své osobní družiny. Dalimilova kronika pak uvádí, že se Plichta účastnil bojů s Habsburky, kteří si po vymření Přemyslovců osobovali nárok na český trůn.

Karel starší ze Žerotína (1564–1636), významný politik, spisovatel a představitel moravského zemského patriotismu, proslul svým dílem „Apologie neb obrana ku panu Jiříku z Hodic“, knihou psanou skvostným jazykem a formou dopisu. Karel v ní Jiříkovi vyčítal pasivitu, jež způsobila úpadek stavovských orgánů, a také pýchu, lenost a lakomství tehdejší šlechty.

Alžběta Juliana Žerotínová (přibližně 1630–1669) čelila mnoha tragédiím. Přemyslavu III. ze Žerotína porodila čtyři potomky, ale všichni zahynuli coby děti. Manžel se snažil její smutek rozptýlit a v okolí zámku ve Velkých Losinách, který obývali, vybudoval mnoho impozantních staveb. Sama Juliana zemřela velmi mladá a před smrtí si přála své srdce uložit k ostatkům malého synka. Ten byl pohřben v klášterním kostele v Šumperku, jenž vyhořel. Proto nechal Přemyslav srdce uschovat do schrány, z níž však později zmizelo a bylo údajně použito k magickým rituálům. Následné čarodějnické procesy se pak staly předlohou slavné knihy a neméně známého filmu Kladivo na čarodějnice.

Karel Emanuel ze Žerotína (1850–1934) byl posledním mužským členem moravské větve rodu Žerotínů, která s jeho skonem vymřela po meči. Během svého života byl aktivním politikem, zastával funkci poslance Moravského zemského sněmu a Říšské rady a počátkem 20. století byl rovněž moravským místodržícím.

Čtyři zlaté mince jsou uloženy v luxusní etuji z tmavého dřeva, která ukrývá rovněž certifikát pravosti. Exkluzivní emise ve špičkové kvalitě proof je limitována pouhými 500 kusy!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75200-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
12,44 g
Průměr
16 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...