Sada dukátu a repliky Národní divadlo stand

Sada dukátu a repliky Národní divadlo stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2018
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Národ sobě. Kdo by neznal heslo, které symbolizuje české vlastenectví a kulturní dědictví 19. století, jež se zhmotnilo v podobě Národního divadla. Základní kámen jeho budovy byl položen před rovnými 150 lety a při této příležitosti vychází výjimečná sada dvou zlatých ražeb České mincovny – dukátu a repliky vzácné pamětní medaile.

V 19. století patřilo vybudování vlastního kamenného divadla k otázce české cti a hrdosti. Jeho vznik umožnila spolupráce všech vrstev obyvatelstva a slavnostní položení základního kamene, ke kterému došlo 16. května 1868 – před 150 lety –, se stalo celonárodní politickou manifestací. Radost Čechů z Národního divadla neměla dlouhého trvání, protože budovu, která byla dílem našich největších umělců, zachvátil 12. srpna 1881 ničivý požár. Tehdy se však ukázala skutečná česká soudržnost a divadlo bylo zanedlouho znovu otevřeno. Roku 1883 – před 135 lety – přivítaly návštěvníky tóny Smetanovy Libuše. K další rekonstrukci došlo symbolicky až o 100 let později a všechna tato výročí připomíná pamětní sada, která se skládá ze dvou zlatých ražeb – dukátu a repliky medaile, kterou československá vláda v roce 1983 udělovala za zásluhy o rekonstrukci a dostavbu Národního divadla.

Averzní strana dukátu, který je dílem předního akademického sochaře Michala Vitanovského, předkládá novorenesanční budovu národního divadla s Mostem Legií, řekou Vltavou a mírovou holubicí v popředí. Kompozici doplňují výroční letopočty 1868 a 2018 spolu s opisem NÁRODNÍ DIVADLO – PRAHA. Reverzní strana dukátu je pak věnována scéně slavnostního položení základního kamene – aktu se účastní vážení hodnostáři i přihlížející z řad lidu a nechybí obřadní poklepání kladívkem. V pozadí se rýsuje charakteristický obrys budoucího Národního divadla a nápisy uvádějí POLOŽENÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE – NÁROD SOBĚ.

Repliku medaile Luďka Havelky z roku 1983 připravil odborník na slovo vzatý – akademický sochař Jan Lukáš. Averzní strana nabízí pohled na původní budovu divadla i na budovu Nové scény, která vznikla právě při poslední rekonstrukci. Kompozice averzu je doplněna výročními letopočty 1883 a 1983. Reverzní strana náleží sousoší trigy se sochou bohyně Niké ze střechy Národního dovadla, datu znovuotevření divadla 18. 11. 1983 a nápisu ZA ZÁSLUHY O REKONSTRUKCI A DOSTAVBU.

Sada dvou zlatých ražeb o hmotnosti dukátu je uložena do luxusní dřevěné etue opatřené certifikátem pravosti s ilustrací od Michala Vitanovského.

Specifikace

Číslo
41811-610
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš/ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš/ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...