Sada dvou dukátů Královské dvojice - Ferdinand I. Habsburský a Anna Jagellonská proof

Sada dvou dukátů Královské dvojice - Ferdinand I. Habsburský a Anna Jagellonská proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2023
Emisní náklad
300 ks
Cena
21 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Královské dvojice

Šestá sada dvou zlatých dukátů z cyklu České mincovny Královské dvojice, který vzdává hold významným historickým párům, je věnována Ferdinandu I. Habsburskému a Anně Jagellonské.

Maxmilián I. Habsburský byl schopným a prozíravým císařem, který k dosahování svých cílů využíval mimo jiné sňatkovou politiku. Pro svá vnoučata vybral partnery z rodu Jagellonců – děti českého krále Vladislava II. Jagellonského. Ludvík Jagellonský, který po Vladislavově smrti usedl na český trůn, se oženil s Marií Habsburskou. Anna Jagellonská doufala, že pojme za muže Karla V. Habsburského, ale ten se nečekaně stal španělským králem a našel si vhodnější nevěstu. Zklamaná Anna se musela spokojit s Karlovým bratrem Ferdinandem I. Habsburským. Záhy se však ukázalo, jaké měla štěstí. Na rozdíl od Karla byl Ferdinand vzdělaný, laskavý a zábavný partner. Do Anny se upřímně zamiloval a jejich manželství provázela oboustranná láska a úcta, což u domluvených sňatků nebylo obvyklé. Když pak Annin bratr Ludvík, který nezplodil žádné potomky, zahynul v bitvě u Moháče, Ferdinandovi spadlo do klína dědictví zemí Koruny české. Česká šlechta, která jeho nárok na trůn potvrdila, tehdy nemohla tušit, že habsburská vláda bude trvat bezmála čtyři staletí. Ferdinand se popularity nedočkal – neplnil své sliby a byl zastáncem absolutismu. Anna však byla v českých zemích velmi oblíbená – byla skromnou a přátelskou zastánkyní humanismu a její pomoc při opravě svatovítského chrámu, který byl poškozen požárem, jí vysloužila přezdívku „Matka národa“.

„Období renesance přálo portrétům, a tváře Ferdinanda i Anny, které se objevují na společné averzní straně, byly proto dobře zdokumentovány. Dochovaly se dokonce i slovní popisy páru. Anna Jagellonská byla menší, modrooká a s narezlými vlasy. U Ferdinanda nešlo přehlédnout jeho výrazný profil, který se projevil také u některých jeho potomků a který byl později považován za habsburský fyziognomický typ,“ říká akademický sochař Michal Vitanovský. „Na »sňatkovém trhu« evropských vládnoucích rodů byla hlavním věnem Anny Jagellonské česká královská koruna, která je dominantním prvkem královy reverzní strany. Za ní je patrná silueta habsburského dvouhlavého orla a přítomni jsou i oba protagonisté dynastického sňatku v dobovém oblečení. Královnina reverzní strana je pak věnována vytříbené renesanční architektuře pražského Belvedéru. Tento letohrádek se stal pomníkem lásky, protože byl Ferdinandovým darem pro Annu. Vyobrazení osamocené dvojice postav, opět v kostýmech typických pro nejvyšší společenský stupeň, podtrhuje intimní láskyplný vztah krále a královny,“ dodává autor dukátů a znalec českých dějin.

Dvojice dukátů je uložena do elegantní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí osobnosti krále a královny symbolizované šachovými figurkami. Součástí balení je také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42301-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
6,98 g
Průměr
20 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...