Sada dvou stříbrných mincí Svatovítský poklad - Relikvie sv. Václava proof

Sada dvou stříbrných mincí Svatovítský poklad - Relikvie sv. Václava proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2023
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Sada dvou stříbrných mincí České mincovny, která připomíná význam relikvií svatého Václava, je druhou emisí z volného cyklu věnovaného Svatovítskému pokladu.

Když svatý Václav v 10. století získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta, nejspíš netušil, že se začala psát historie jednoho z největších chrámových pokladů v Evropě. Domovem Svatovítského pokladu se stala rotunda svatého Víta. Tu nechal kníže Václav postavit na Pražském hradě, kde později vyrostla stejnojmenná katedrála. Různorodou sbírku dechberoucích liturgických předmětů nevyčíslitelné hodnoty rozšiřovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Zahrnovala zdobené relikviáře, monstrance, vyšívaná roucha, korunovační klenoty a mnoho dalšího… Po zavraždění svatého Václava se nedílnou součástí pokladu staly i jeho vlastní relikvie – lebka, zbraň a zbroj. Z nařízení Karla IV. na lebce světce spočívala Svatováclavská koruna, kterou byli korunováni čeští králové. Svatováclavským mečem pak byli pasováni rytíři. Dalšími památkami na svatého Václava byly jeho drátěná košile a přilbice. Tyto raně středověké památky byly funkční a na pohled strohé, a tak byly s postupem času upravovány a zkrášlovány. Například meč získal novou rukojeť a přilba nánosník.

Dvoudílná sada je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS. Zatímco reverzní strana první mince je věnována lebce svatého Václava, na druhém reverzu najdete Václavovu zbroj a zbraň. Doplňkovým motivem je symbol knížete v podobě orlice. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strany obou mincí nesou jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Obě stříbrné mince v sadě jsou zkrášleny selektivním pozlacením.

Specifikace

Číslo
76288-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2/2 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...