Sada oběžných mincí 2018 proof - dřevěná etue

Sada oběžných mincí 2018 proof - dřevěná etue

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2018
Emisní náklad
1500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ročníková sada oběžných mincí ČR v kvalitě proof

V roce 2018 slavíme hned několik významných výročí – ve stínu 100. výročí založení Československa bohužel poněkud zaniká rovné čtvrtstoletí existence České republiky a české koruny. Česká mincovna, která rovněž slaví 25. narozeniny, však nezapomíná a ve spolupráci s Českou národní bankou připravila luxusní jubilejní sadu oběžných mincí vyražených ve špičkové kvalitě proof.

Klasické oběžné mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, se kterými se denně setkáváte, jsou raženy v kvalitě „standard“. Celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození, což zaručuje dlouhou životnost oběživa. Česká kovová platidla však nejsou jenom prostředkem směny – řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy vzniká sběratelská varianta mincí v kvalitě „proof“, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou povrchu nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu „proofování“ je plocha celého razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. „Proofové“ variantě oběžných mincí je věnována mimořádná péče i při samotné ražbě. Nejedná se o automatickou strojovou ražbu – každá mince je ražena individuálně a zabalena do ochranné kapsle.

Vedle šestice oběžných mincí s vyraženým letopočtem 2018 je součástí sady ještě pamětní medaile z ryzího stříbra. Tato ražba, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, připomíná 25. výročí vzniku české koruny a České republiky. Reverzní strana nese originálně ztvárněná heraldická zvířata, tedy českého lva, moravskou orlici a slezskou orlici, doplněná textem „2018 – 25 LET ČESKÉ REPUBLIKY“. Averzní strana je pak inspirována reliéfem desetikorunové mince, kterému vévodí Petrov – brněnská katedrála svatého Petra a Pavla. Kompozici averzu dotváří nápis MĚNA ČESKÉ REPUBLIKY.

Pamětní sada je uložena do elegantní dřevěné etue, jejíž součástí je ještě číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

Specifikace

Číslo
41805-081
Emitent
Česká národní banka
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
456 g
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...